Att stoppa handen i ett akvarium med pirayor är ingenting för ömhudade, de nafsar gärna efter fingrar som stoppas ner i vattnet. Det är inte så mycket ett uttryck för ilska som för en allmän livshållning. Är fiskarna mätta så orkar de inte ens bråka med varandra.
Skäll och trumvirvlar
Men när de bråkar, så sker det med dunder och brak – de skäller på varandra. Samma ljud hörde forskarna då de tog upp en fisk ur vattnet och höll fast den. Pirayan skällde dovt och argt, samma ljud som när de bråkade med kompisarna i vattnet.
Men pirayorna kan framställa fler ljud – ett kort trumvirvlande ljud när de kappas om maten, och ett kväkande ljud som åstadkoms av käkarna när de gapar stort och ilsket.
Simblåsan är pirayornas dragspel
Forskarna blev nyfikna på hur fiskarna framställer ljudet. Man visste att muskler vid simblåsan låg bakom ljudet, men hur var simblåsan inblandad? Jo, den stimuleras av musklerna som drar ihop sig. Simblåsan fungerar alltså bara som ett spelbart instrument, vars tonhöjd och styrka bestäms av hur starka muskelsammandragningarna är.
Ann-Louise Martin
SVT Vetenskap