Sanden som Curiosity har grävt upp. Foto: NASA/JPL-Caltech/MSSS

Rester från ett hav på Mars

Uppdaterad
Publicerad

Höga halter av oxiderad järnmalm tyder på Mars en gång i tiden täcktes av hav.

Den lilla marsbilen Curiosity, har grävt upp sand innehållande stora mängder hematit. Det är ett mineral som består av hög andel oxiderad järn. På svenska kallas den både blodsten och järnglans.

Misstanken är att mineralen har blivit oxiderad efter närkontakt med både flödande vatten och den atmosfär som täckte planeten för fyra miljarder år sedan.

Curiosity borrade vid berget Mount Sharps fot, grävde upp sand och analyserade sanden i sitt portabla laboratorium. Det visade sig att sanden innehåller hela åtta procent hematit. Det är den högsta koncentration man har funnit på Mars. 

Den första som spårade upp hematit på Mars var en av Nasas tidigare marsbilar. Opportunity upptäckte år 2004 små sfäriska formationer på marken som döptes till blåbär. Spektrografiska undersökningar av formationerna visade att de innehöll hematit. Det ansågs vara ett av de första fysiska bevisen på att det en gång har funnits rinnande vatten på mars, och därmed också förutsättningar för liv.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.