Om cookies på våra tjänster

Vi har placerat cookies på din dator och lagrar ditt IP-nummer för att ge dig en bättre upplevelse av våra webbplatser. Om du inte godkänner eller vill ha mer information kan du läsa mer här: Om cookies och personuppgifter

Så kontaktar du SVT Vetenskap

Visa alla (8)

Det är vi som gör Vetenskapens värld och SVT:s vetenskapswebb.

Här får du bekanta dig med oss som jobbar på SVT Vetenskap.

Har du allmänna frågor till oss kan du höra av dig till vår mejladress vetenskap@svt.se. Du kan också hitta oss på Facebook och på Twitter.

Anna Schytt – projektledare

Anna Schytt är geolog och vetenskapsjournalist.  Hon är chef för Vetenskapsredaktionen sedan 2001 och har sedan dess varit exekutiv producent för Vetenskapens värld och flera andra vetenskapsserier samt svt.se/vetenskap. Hon är hedersdoktor vid Stockholms Universitet sedan 2004.

anna.schytt@svt.se
08-7840000

Victoria Dyring – programledare Vetenskapens värld

Programledare för Vetenskapens värld sedan 2010. Hon har tidigare bland annat varit programledare för Hjärnkontoret samt varit projektledare för barnprogram.

victoria.dyring@svt.se

08-7840000

Malin Attefall – redaktör och reporter

Som reporter har Malin medicin som specialområde. Hon har arbetat på vetenskapsredaktionen sedan 2001. Hon har tidigare varit nyhetsreporter samt gjort vetenskapsteve för barn. Redaktör för Vetenskapens värld och SVT:s vetenskapswebb.

malin.attefall@svt.se
08-7840000

Linus Brohult – redaktör och reporter

Linus Brohult är vetenskaps- och teknikjournalist sedan 2000. På SVT:s vetenskapsredaktion sedan 2011. Redaktör för Vetenskapens värld och SVT:s vetenskapswebb, samt redaktör för Vetenskapsstudion.

linus.brohult@svt.se
08-7845848
0701-852 114
Twitter: @brohult

Ulrika Engström – reporter

Var med och startade vetenskapsprogram i Kunskapskanalen 2004 och var redaktör för nya Vetenskapens värld 2010-2013. Hon har en bakgrund både som kultur- och vetenskapsreporter och författare. Hon rapporterar gärna om rymd och om vetenskapshistoria.

ulrika.engstrom@svt.se
08-7845825​

Jens Ergon – reporter

Jens är journalist och reporter som följer både naturvetenskap och samhällsforskning, liksom fysikens forskning inom kosmologi och kvantfysik. Fast medarbetare på SVT:s vetenskapsredaktion sedan 2007. Med bakgrund som både journalist och teknologie licentiat i teoretisk fysik.

jens.ergon@svt.se
0721-950652
Twitter: @JensErgon

Benny Eriksson – reporter

Mångårig medarbetare på SVT:s vetenskapsredaktion med bakgrund från bland annat vetenskapsprogrammen Nova och Vetenskapsmagasinet.

benny.eriksson@svt.se
0707-183952

Gunilla Broberg-Engstrand – koordinator

Produktionsledare, håller i alla trådar vid studioinspelningar samt har koll på ekonomi och administration.

gunilla.engstrand@svt.se
076-610 92 73

Tobba Johansson – grafiker

Tobba är redaktionens grafiker sedan 2002. Han gör bilder som förklarar det oförklarliga och visar det som inte kan filmas.

torbjorn.johansson@svt.se
0708-285282

Arne Ohlin – fotograf

En av SVT:s mest erfarna fotografer som filmar det mesta av det svenska materialet i Vetenskapens värld.

arne.ohlin@svt.se

Gustav Wachtmeister – redigerare

Gustav ansvarar för redigeringen av nyhets- och kortinslagen i Vetenskapens värld, samt för slutredigeringen av programmets helhet och studiodelar.

gustav.wachtmeister@svt.se

Tim Leffler – reporter

Webb- och nyhetsreporter på SVT:s vetenskapsredaktion under hösten 2016.

0768-551878


tim.leffler@svt.se