Stortån var den första frågan han fick förstås.
Men den skadan viftade han genast bort:
-Tån klarar sig, sade han och pekade på sin vänstra fot.
Innan Agger snörade på sig sina röda skorna var han omringad av en hel skolklass från Hilleröd. Autografer skrevs, foton togs och det var en allmänt god stämning på Vedbaeks idrottsplats. Inga vakter och sådant, fritt mingel med spelarna 20 minuter före träningen.
Mittback på träningen
Nyss spelade Daniel Agger final i Champions League och förlorade mot Milan.
-Det har jag lagt åt sidan. Nu laddar jag om, det är inga problem.
På lördag väntar en ny stor match, EM-kvalet mot Sverige i Parken.
-Ja, det gäller att ge allt på träningarna så man kommer med. Och jag spelar där tränaren vill, mittback eller ytterback.
Utan överdrift kan man säga att det finns en enorm vilja i Morten Olsens trupp att ta en plats i startelvan. Den danske förbundskaptenen sade det själv. Och det var bra fart på träningen, tvåmålsspel och Olsen hade möblerat om sina formationer rejält sedan förra gången.
Men 22-årige Daniel Agger spelade mittback.
Komplette Elmander
Och han är sugen på att sätta stopp för de svenska anfallarna:
-Zlatan har jag bara sett på tv, Allbäck har jag inte heller spelat mot.
-Men den jag känner bäst är Elmander. Vi ringer varandra då och då. Han kan mig, jag kan honom. Elmander är en komplett spelare och har utvecklats ännu mer sedan vi spelade tillsammans i Bröndby. Att vi blev danska mästare var till stor del hans förtjänst.
Förra året köpte Liverpool den tuffe försvararen (enligt uppgift för 77 miljoner), den dyraste spelaren som sålts från den danska ligan.
Supertalang har han kallats länge. Nu är han given i Liverpool.
-Ja, men det har inte bara varit fotboll som gällt för mig. Det var först när jag började spela i superligan som det blev allvar. Innan dess gjorde jag en massa andra grejer, spelade tennis till exempel.
-Och hyggede mig.
Det sista är danska för att må bra.
TT