Foto: Scanpix

Program – dag för dag

Uppdaterad
Publicerad

Här är hela programmet för tävlingarna under SM-veckan – dag för dag.

Tisdag 22 januari

12.00 Presskonferens (sänds i SVT Play)

Onsdag 23 januari

08.00 Curling, Kvalspel (H) Ishallen
11.00 Skidor, Skiathlon (D) 15 km Skidstadion (sänds i SVT1/Play)

12.00 Curling, Kvalspel (H) Ishallen
12.30 Skidor, Skiathlon (H) 30 km Skidstadion (sänds i SVT1/Play)

14.30 Draghund 4-spann dag 1 Skidstadion
16.00 Curling, Kvalspel (H), (D) Ishallen

17.00 Squash, kvalspel Sporthall B
20.00 Curling, Kvalspel (H), (D) Ishallen

Torsdag 24 januari

09.00 Curling, kvalspel (H), (D) Ishallen
09.30 Draghund 4 spann dag 2 Skidstadion (sänds i SVT Play)

12.00 Skidor, stafett (H) 3x10 km, K Skidstadion (sänds i SVT1/Play)
13.00 Squash, kvalspel Sporthall B

13.40 Skidor stafett (D) 3x5 km, K Skidstadion (sänds i SVT1/Play)
14.00 Curling, kvalspel (D), (H) Ishallen

15.30 Squash, final (D) Sporthall B (sänds i SVT Play)
16.30 Squash, final (H) Sporthall B (sänds i SVT Play)
19.00 Curling, kvalspel (D), (H) Ishallen

Fredag 25 januari

09.00 Curling, kval (D),(H) Ishallen
11.00 Draghundskidor, 4-spann Skidstadion (sänds i SVT Play från 12.30)

11.00 Cykel, kvalificering Velodromen
13.00 Muaythai (thaiboxning) finaler Sporthall C (sänds i SVT Play)

13.00 X-trial, provkörning för barn Sporthall D
14.00 X-trial, kval Sporthall D

14.00 Curling, kval (D), (H) Ishallen
15.00 Styrkelyft, Bänkpress Sporthall A

17.00 X-trial, provkörning för barn Sporthall D
17.00 Softboll FaluKuriren Arena
17.45 X-trial, semi- och final Sporthall D (sänds i SVT Play)

18.00 Cykel 500 + 1000 meter Velodromen
18.00 Skridsko Fridrottsplatsen

18.30 Hyllningsceremoni Sporthall D
19.00 Curling, slutspel (H) Ishallen

19.30 Cykel, (D) 50 varv, (H) 100 varv Velodromen
20.00 Muaythai (thaiboxning) finaler Sporthall C (sänds i SVT24/Play)

Lördag 26 januari

08.00 Rally, depå Lugnet Cirkusplatsen
09.00 Curling, slutspel (H), kval (D) Ishallen

09.00 Cykel, kval Velodromen
09.00 Taido, kval + finaler Lugnet Judohallen

09.00 Rullstolsinnebandy Sporthall D
09.00 Softboll FaluKuriren Arena

09.15 Skidor, Sprint (H)/(D) K, kval Skidstadion
10.00 Styrkelyft Sporthall A

10.00 Rodd, kval + finaler Sporthall
10.00 Cykel, kvalificeringsheat Velodromen

11.00 Skidor, final sprint K Skidstadion (sänds i Vinterstudion i SVT1/Play)
11.00 Rally, start från Lugnet Lugnets Huvudentré

11.25 Rally, första start Skog (sänds i SVT Play från 13.50)
12.00 Skridsko Friidrottsplatsen

14.00 Curling, slutspel (H), semi (D) Ishallen (sänds i SVT Play)
14.00 Draghund, linkörning Skidstadion

14.00 Skid-OL, Prolog Pumpen, Korsnäs
15.00 Cykel, Eliminering (D)+(H) Velodromen

16.30 Cykel, Final Förföljelse (D)+(H) Velodromen
18.00 Curling, kvartsfinal, semi (H) Ishallen (sänds i SVT Play)

Söndag 27 januari

08.00 Curling, semi 2 (D) Ishallen (sänds i SVT Play)
08.35 Skid-OL – final (D) Skidstadion (sänds i SVT Play)

08.35 Stadioncross, träning Skidstadion
09.00 Curling, semi + slutspel Ishallen

09.00 Rullstolsinnebandy FaluKuriren Arena
09.15 Skid-OL – final (H) Skidstadion (sänds i SVT Play)
10.00 Curling, semi 2 (H) Ishallen

10.00 Rodd, kval + finaler Sporthall C
10.00 Softboll, final FaluKuriren Arena

10.15 Skidor, (H) 15 km, F Skidstadion (sänds i Vinterstudion i SVT1/Play)
11.00 Skridsko, maraton Runn, Roxnäs

11.45 Stadioncross, kval Skidstadion (sänds i SVT Play)
12.45 Skidor, (D) 10 km, F Skidstadion (sänds i Vinterstudion i SVT1/Play)

13.00 Rullstolsinnebandy, final FaluKuriren Arena
13.00 Curling, final (D) Ishallen (sänds i SVT Play)

13.45 Stadioncross, semifinaler Skidstadion
14.30 Stadioncross, finaler Skidstadion
16.00 Curling, Final (H) Ishallen (sänds i SVT Play)

D=Dam, H=Herr, K=Klassisk stil, F=Fri stil

Med reservation för ändringar!

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer

SM-veckan vinter 2013

Mer i ämnet