Vinnaren av Ballon d'Or röstas fram av förbundskaptener, lagkaptener för landslag och utvalda journalister. Samtliga röstberättigade har tre röster att lägga på olika spelare.
Cristiano Ronaldo plockade hem priset för andra året i rad, med 37,66 procent av rösterna.
Men om Zlatan Ibrahimovic och Erik Hamrén hade fått bestämma hade det sett annorlunda ut.
Zlatan röstade i första hand på Leo Messi, och därefter på Manuel Neuer och först i tredje hand på Ronaldo.
Erik Hamrén ville ge priset till sin egna lagkapten och röstade på Zlatan. I andra hand röstade han på Neuer och i tredje hand på Messi. Ingen Ronaldo på Sveriges förbundskaptens lista alltså.
Tidningen Offside har den svenska mediarösten. Chefredaktören Henrik Ystén valde att lägga sina röster på Manuel Neuer, Ronaldo och Phillip Lahm.
Noterbart är att Ibrahimovic fick röster från bland annat Syriens mediarepresentant, Afghanistans lagkapten Amiri Islam och av Brasiliens förbundskapten Dunga.
I omröstningen till årets damspelare valde Sveriges lagkapten Caroline Seger att lägga sina röster på Nadine Kessler, Veronica Bouqete och Nilla Fischer.