36 års väntan över i Uppsala
Uppsalas herrar vann den sjätte SM-semin med förkrossande 97-72 över Borås och är klart för basket-final för första gången på 36 år.
Delar av storpubliken på 2 639 personer i Fyrishov ställde sig upp i tredje perioden och det var mangrant under slutminuterna, ett enormt tryck.
I finalen väntar Södertälje som slog ut Uppsala i den sjunde semifinalen förra året. Chans till revansch nu.
– Vi har väntat länge och ska inte göra någon besviken i finalen, säger en rörd coach Kelly Grant till UNT.
– Det finns inget lag i den här serien som har ett lika bra försvarsspel som vi, säger Grant.
Axel Nordström visade vägen med 23 poäng i dag.
Så arbetar vi
SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.