Se Currys läckra poäng och övriga höjdpunkten från matchen i spelaren ovan.
Det var upplagt för Warriors att knipa avancemang men Rockets stod för en mäktig insats och kvitterade matchserien efter 115–107.
Steph Curry var poängbäst med sina 29, flera av dem var från en svår position, men trots det räckte insatsen inte till seger.
Nu väntar en avgörande match sju natten mot måndag.
– Spelar man inte bra nu så får man gå hem. Det finns ingen bättre känsla än att spela en game 7. Det är vad den här ligan handlar om, det är en fin möjlighet att visa vad man går för, säger Curry efter förlusten.
Warriors pressade
I sådana vinna-eller-försvinna-matcher har Warriors ett övertag, särskilt tack vare två spelare: Steph Curry och Jimmy Butler. Förstnämnde har spelat en game 7 fem gånger tidigare och snittar 32,6 poäng, sju assist och 6,5 returer.
Currys senaste game 7 var för några år sedan då han stod för smått otroliga 50 poäng mot Sacramento Kings.
Butler har spelat fyra game 7-matcher och snittar 22 poäng och fyra returer.