Sverige mot Montenegro i EM: ”Gillar våra chanser”
Drömmen om slutspel lever för de svenska basketherrarna.
Med en vinst mot Montenegro i dag är Sverige klart för åttondelsfinal.
– Vi är på rätt väg och nu är det Montenegro-matchen som är vårt stora mål och möjligheten att gå vidare till nästa fas, säger förbundskapten Ludwig Degernäs till SVT Sport.
Sverige, med en seger hittills i årets basket-EM, ligger på fjärde plats i grupp B och ställs i dag mot Montenegro, som har tre inledande förluster i ryggen.
– Det kommer bli en jätteviktig match, man är bara taggad på att spela det ska bli kul, säger Melwin Pantzar.
Basket-EM 2025
Lagen möttes under EM-kvalet och vann då varsin match.
Montenegro har sedan dess förstärkts av bland andra NBA-stjärnan, Nikola Vucevic, till vardags i Chicago Bulls och Kyle Allman, som spelar i den turkiska ligan.
– Vi har mött dem, vi vet vad coachen kommer dra fram men det är ett annat lag med Allman och Vucevic nu inne. Ett tufft lag, men jag tycker om våra chanser, säger Degernäs en av Sveriges fyra förbundscoacher.
Tre nycklar för svensk seger – hör delar som ska lyfta den svenska offensiven i klippet ovan.
Denzel Andersson och Melwin Pantzar slog båda till med tvåsiffrigt i poäng-protokollet när Sverige besegrade Montenegro i EM-kvalet i vintras. Duon ser med förväntan fram emot matchen mot Montenegro med lagkapten Vucevic i spetsen.
– Han är ”tung” alltså, han är jättebra och det kommer att bli svårt att ta bort hans ”game” från honom men vi har mött superstjärnor innan och gjort ett bra jobb, och i morgon (läs i dag) får vi försöka göra ett ännu bättre jobb, säger Pantzar.
Målet – avancemang till Riga
Skulle Sverige förlora i dag finns fortfarande chansen att gå vidare, men tufft motstånd väntar i sista gruppspelsmatchen mot Litauen.
Blir det däremot seger i dag är avancemanget till redan klart.
– En match det är det enda vi behöver. Det hade varit fantastiskt och har varit ett mål för oss så vi kommer kriga där ute, säger Pantzar.
– Det är en måstematch igen och jag tror våra chanser ändå är väldigt bra, säger Denzel Andersson.
Så arbetar vi
SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.