Badou Jack. Arkivbild Foto: Erik Simander/TT

Badou Jack försvarade sin VM-titel i cruiserweight

Uppdaterad
Publicerad

Badou Jack besegrade Noel Mikaelian i nattens match i Riyadh och försvarade därmed sin titel som världsmästare i cruiserweight.

Matchen inleddes jämnt, men från mitten av andra ronden hittade Badou Jack övertaget och fick allt mer kontroll. Med bara en minut kvar fick Jack in en kraftig höger och matchen avgjordes på poäng.

41-årige Jack har inte gått en match på drygt två år, då han besegrade Ilunga Makabu. Hans känsla inför mötet med tidigare mästaren Noel Mikaelian var dock "riktigt bra".

– Han är inte dålig, det kommer bli en tuff match, sade Jack till SVT Sport inför mötet och berättade att han förberett sig genom ett åtta veckor långt träningsläger i London.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.