Med två boxare som gemensamt hade 61 knockouts på 67 vinster kunde man ana att nattens fajt i New York inte skulle gå tolv ronder.
Inför 20 548 åskådare i ett utsålt Madison Square Garden visade Gennady Golovkin varför han pekas ut som boxningens näste superstjärna efter pensionerade Floyd Mayweather.
Kazaken själv tycker att det är för tidigt att prata i de termerna.
– Kanske om ett år eller så. Men just nu är den platsen vakant, säger han.
Många av de som såg Golovkins övertygande insats mot fransk-kanadensaren David Lemieux skulle hävda annorlunda.
31 av 34 segrar via knock
”GGG” visade sig allt för teknisk och dominerade från start med sin effektiva jabb. Lemieux blev golvad i slutet av den femte ronden och räddades troligtvis av att det bara var några sekunder kvar.
När Golovkin tvingade in sin motståndare i hörnet och träffade med ett tungt kroppsslag halvvägs in i den åttonde ronden fick domaren nog och gick emellan.
– Jag är väldigt glad över att kunna bjuda mina fans på show och ett såhär stort evenemang, sade han i ringen direkt efteråt.
Det var Golovkins 34:e seger som proffs, alla utom tre har kommit via knockout. Han har nu fyra mästarbälten i mellanvikt (70,5 till 72,5 kilo).
”Vill ha alla bälten”
Många såg Lemieux som kazakens tuffaste test i karriären eftersom han för första gången ställdes mot någon som kunde matcha hans slagkraft.
Men Golovkin var överlägsen och nu undrar många vad som väntar här näst.
Troligtvis segraren mellan stjärnorna Miguel Cotto och Saul ”Canelo” Alvarez. De gör upp om det prestigefyllda WBC-bältet i mellanvikt i Las Vegas den 21 november.
– Jag vill möta vinnaren av de två. De är båda två stora mästare. Mitt mål är att ha alla bälten i mellanviktsdivisionen, säger Golovkin.