Match mellan Sassuolo och Brescia. Foto: Bildbyrån.

Italiensk minister vill att idrotten öppnar om tre veckor

Uppdaterad
Publicerad

Italiens idrottsminister Vincenzo Spadafora har skrivit ett brev till landets olympiska och paralympiska kommitté.

Budskapet?

Att tillåta idrotten att komma i gång igen dagen efter att landets nedstängning upphör den 3 maj.

”I den djupa tron om att våra idrottare snart igen kommer att vinna och hedra den italienska flaggan, på och vid sidan av tävlingsplanerna, så ber jag er att återaktivera idrottsförbunden och andra inom sportsystemet så att träning och aktiviteter kan återupptas, lämpligtvis från och med den 4 maj, i strikt överenskommelse med säkerhetskraven som kommer att fastställas i överenskommelse med hälsomyndigheter och vetenskapliga organisationer”, skriver Spadafora i brevet enligt Football-Italia.

Har förlängt stängningen

Tidigare under långfredagen fattade Italiens premiärminister Giuseppe Conte ”det svåra beslutet” att förlänga stängningen av det italienska samhällslivet från den 14 april till den 3 maj.

Corona och idrott

Nästan 19 000 människor rapporteras ha dött i Italien till följd av coronaviruset med 570 avlidna det senaste dygnet.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.

Corona och idrott

Mer i ämnet