Tadej Pogacar vinner Tour de France 2025
Tadej Pogacar, 26, vann Tour de France 2025 – i överlägsen stil.
Slovenen säkrade sin fjärde totalseger under söndagen.
– Jag är mållös. Att vinna touren för fjärde gången, sjätte året i rad på pallen... den här känns extra speciell, säger han.
”Čestitke Tadej”.
Redan inför starten av den avslutande etappen gratulerades Tadej Pogacar av en person på UCI:s motorcykel med en grattis-skylt på slovenska.
Tourledaren inledde startsekvensen med att posera för fotograferna med sina lagkamrater och åka sida vid sida med antagonisten (och tvåan i touren) Jonas Vingegaard. Duon har fajtats i otaliga bergsdueller, men Pogacar har konstant varit den starkare.
– Vi pratade om hur mycket vi har höjt nivån de senaste fem åren när vi har tävlat mot varandra. Att kämpa mot Jonas var återigen tufft, men stor respekt till honom, säger Pogacar i HBO Max.
Stjärnans efterlängtade seger
Mitt under dagens etapp, över 132 kilometer, meddelade Tour de France att de sista 50.3 kilometerna neutraliserats på grund av regnvädret som förväntades inne i Paris. Det gjorde att slutställningen inte kunde förändras (så länge cyklisterna åkte i mål) utan det som stod på spel var en etappseger.
Och den ville Pogacar ta. Han var med i en sex åkare stor utbrytargrupp som gjorde upp om segern i regnet.
– I slutändan var jag med där uppe igen även om jag verkligen inte hade energin att motivera mig själv att race:a i dag. Jag var väldigt glad att de neutraliserade tiderna i GC (totala klassificeringen) så då var jag lite mer avslappnad, säger ”Pogi”.
I sista backen uppför Montmartre satte han in rycket, men fick se sig omkörd på toppen av Wout van Aert.
Belgaren tog sin första seger i touren sedan 2022, hans tionde Grand Tour-seger och 51:a i karriären.
– Det var en speciell sista dag. Det är speciellt att vinna på Champs-Élysées igen och första gången vi kör upp för Montmartre, säger han.
Pogacar körde i mål som fyra, men firade totalsegern över mållinjen.
Tangerar ikonen
Med årets totalseger tangerar Pogacar nu britten Chris Froome på fyra Tour de France-segrar. Han har en kvar för att tangera ledarkvartetten (Miguel Indurain, Bernard Hinault, Eddy Merckx, Jacques Anquetil) på fem totalsegrar.
Under hela årets upplaga vann 26-åringen fyra etapper, kom tvåa fyra gånger och trea vid ett tillfälle. Han körde också i den gula ledartröjan 14 dagar och tog hand om den vitröd-prickiga bergatröjan.
Tour de France slut 2025 ställning
1. Tadej Pogacar (SLO) UAE Team Emirates 76.00.32.
2. Jonas Vingegaard (DAN) Visma-Lease a Bike +4.24
3. Florian Lipowitz (TYS) Red Bull-Bora-hansgrohe +11.00
4. Oscar Onley (STO) Picnic PostNL +12.12
5. Felix Gall (ÖST) Decathlon AG2R La Mondiale +17.12
ETAPP 21: Mantes-la-Ville–Paris (Champs-Élysées) 132.3km
1. Wout van Aert (BEL) 3.07.30
2. Davide Ballerini (ITA) +19
3. Matej Mohoric (SLO) +19
4. Tadej Pogacar (SLO) +19
5. Matteo Jorgenson (USA) +26
Så arbetar vi
SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.