Live

Allt om Allsvenskan 2023

• Liverapportering från allsvenska matcher• Chatt med spelare och expert• Uppdaterade resultat och spelscheman

• Liverapportering från allsvenska matcher• Chatt med spelare och expert• Uppdaterade resultat och spelscheman

Allsvenskan i fotboll

Efter succén i premiären – Faraj skadad

Omar Faraj stod för fem mål i den allsvenska premiären för sitt Degerfors mot Halmstad. Men till helgen kan laget få klara sig utan sin succéman. 23-åringen har åkt på en skada.

– Högst osäkert om han kan vara med nu till helgen. Vi får reda på mer på lördag, men det är väldigt osäkert, säger tränaren William Lundin till Nya Wermlands-tidningen.

Degerfors tar emot Värnamo på söndag.

Markerad händelse

Mardrömsbesked för Elfsborgs målvakt

Boråslaget tvingas klara sig länge utan Isak Pettersson, 27. Målvakten har ådragit sig en ljumskskada, meddelar klubben.

Pettersson bröt och byttes ut i slutet av förra helgens förlustmatch mot AIK.

Elfsborg har nu Lucas Hägg-Johansson och Simon Eriksson att tillgå som målvaktsalternativ.

Markerad händelse
Anton Tinnerholm i en Malmö FF-jacka.
Malmö FF:s högerback Anton Tinnerholm.

Anton Tinnerholm avslutar karriären

Efter två skadedrabbade år i Malmö FF-återkomsten väljer Anton Tinnerholm, 34, att lägga av. Högerbacken har bara gjort ett fåtal matcher i återkomsten efter proffsåren i MLS och New York City.

”De här två åren blev fotbollsmässigt inte vad jag hoppats på. Men jag har under hela tiden känt ett fantastiskt stöd från alla i föreningen och staden. När jag nu har tagit beslutet att ställa skorna på hyllan, ser jag tillbaka på min karriär med stolthet och tacksamhet.”

Anton Tinnerholm vann fem SM-guld med Malmö.

Med det stänger vi ner den här chatten. Tack för att ni tittade in så syns och hörs vi säkert längre fram.

Ha en fortsatt trevlig tisdagkväll!

Ludde • Är Öster årets Västerås? Högst troligt

Värnamo skulle jag säga

Alfred • Tack för bra ref👍😄

Tack för att du tittade in!

Malmö vinner mot Öster med 2-0 efter mål av Hugo Bolin och Isaac Kiese Thelin.

21-årige Bolin assisterade även till den sistnämnde.

Nu klättrar Malmö till fjärde plats i den allsvenska tabellen.

Där är matchen slut!

Alfred • Helt rätt Ludde

90+5' Gult kort delas ut till Stryger Larsen, nu är det inte mycket kvar

Peter • Må så gott @Sebastian för den stund som blev🌹😊👍;)

Stort tack för det!