Redan under uppvärmningen inför den historiska semifinalen i Conference League var Djurgårdens kortsida så gott som full, och när matchen sedan började närma sig så ökade ljudvolymen till en snudd på öronbedövande nivå.
Och trots att det blev förlust för Djurgården, så fortsatte läktarsången och flaggorna att vifta. Något som inte alltid går att ta för givet i Premier League, där Chelsea huserar i vanliga fall.
– Stämningen var riktigt bra. Jag sa till mina spelare inför matchen att de ska vara tacksamma över att få uppleva sådana här matcher, med en sådan här inramning, sade Enzo Maresca på presskonferensen efteråt.
45-åringen ville dock inte jämföra stämningen under torsdagen med den de upplever veckovis hemma i ligaspelet, utan valde snarare att skicka med en brasklapp till supportrarna på hemmaplan.
– Men vi har bra stämning i England också.
Det var heller inte bara tränaren som hyllade hemmasupportrarnas insats på läktarna. Även ytterbacken Marc Cucurella, som vann EM med Spanien i somras, lovordade publiken.
– Det var en fantastisk atmosfär. De slutade inte sjunga förrän matchen var slut, så det var en härlig erfarenhet. Och så fick vi med oss ett bra resultat också, så det var en bra kväll för oss, sade ytterbacken Mark Cucurella.
Returen mellan lagen spelas om en knapp vecka, torsdagen den 8 maj. Då i London på Stamford Bridge.