Foto: TT Nyhetsbyrån

Danska stjärnan: ”Sverige är som Liverpool”

Uppdaterad
Publicerad

I kväll möter Danmark Sverige. Eller var det Danmark–Liverpool?

Danska storstjärnan Viktor Fischer gör jämförelsen.

”Det är lite Liverpool över svenskarna”, säger han.

Anledningen till jämförelsen?

Sveriges mäktiga förmåga att vända matcher. Något som blev lite utav en Liverpool-grej när klubben gjorde i den där Champions League-finalen 2005 mot Milan (0–3 blev 3–3 på några minuter).

U21-EM 2015

– I praktiskt taget alla matcher jag sett dem har de lyckats komma tillbaka, säger danska stjärnan Viktor Fischer till DR och fortsätter:

– De startade med att komma tillbaka mot Italien. De kom också tillbaka mot Portugal. Och i kvalet mot Frankrike var de långt efter, men de lyckas varje gång hämta ikapp motståndarnas försprång. Det är något Liverpool över svenskarna.

Så räkna inte med att Danmark tar ut något i förskott i kväll.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.

U21-EM 2015

Mer i ämnet