Delad pott mellan Gais och Halmstad – efter sen straff
Gais såg länge ut att gå mot en 1–0-seger mot tabelljumbon Halmstad.
Men en straff på tilläggstid räddade en poäng till hallänningarna.
– En tung poäng för oss, säger Halmstads tränare Stuart Baxter till TV4 Play.
Gais var på väg att summera en fin fotbollsvecka. Efter 1–0 mot Nordsjälland i Göteborgsklubbens första match i Europa på 36 år såg man ut att vara på väg mot en ny 1–0-vinst.
Men på tilläggstid sparkade inhopparen William Milovanovic klumpigt ned en annan inhoppare, Malte Persson, när han skulle rensa bollen.
Straffen satte Rocco Ascone säkert.
– Vi har oss själva att skylla. Det är flera gånger under säsongen vi har spelat för dåligt under slutet av matcherna. Vi blir för fega och oorganiserade, säger Gais Henry Sletsjøe efter matchen till TV4 Play.
”Trodde jag skulle svimma”
Dessförinnan såg Gais ut att ha kontroll på händelserna.
1–0 kom i början av andra halvlek, efter att Frosti Thorkelsson brutit ett svagt uppspel från Halmstads Pascal Gregor och serverade, via en Halmstad-försvarares tå, Henry Sletsjøe i straffområdet.
Gais-mittfältaren gjorde inga misstag och placerade snyggt bollen i Halmstadsmålvakten Tim Rönnings högra hörn.
– Vi har släppt in så många mål i början av andra halvlek. Jag trodde jag skulle svimma av när vi gjorde det igen, säger Halmstads tränare Stuart Baxter till TV4 Play.
”En tung poäng för oss”
Men Baxter var desto nöjdare med den sena kvitteringen.
– Jag tror de är ganska glada inne i omklädningsrummet just nu. Vi vet hur svårt det är att spela mot Gais i Göteborg – jag tror att det här är en tung poäng för oss att ta.
För Göteborgslaget väntar härnäst returmötet borta mot Nordsjälland i den andra kvalomgången till Conference League på torsdag.
För tabelljumbon Halmstad innebär poängen att man bryter sin förlustrad efter omstarten av allsvenskan. Den anrika klubben har dock inte vunnit sedan 23 maj, då man besegrade bottenkonkurrenten Örgryte.
Så arbetar vi
SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.