Hammarby jagade femte raka segern när de åkte till Eleda Stadion under lördagseftermiddagen. Bortalaget tog ledningen också i den andra halvleken när Ellen Wangerheim satte 1–0 i den 54:e minuten.
Länge var Bajen på väg mot segern, men MFF forcerade efter ett kvitteringsmål och i den 88:e minuten klev Izzy D'Aquila och ordnade 1–1, vilket även blev slutresultatet.
– Vi gör bra första 30 där de inte kommer över planhalvan. Men vi har svårt med presspelet och visa att vi är bättre än dem, det är vi inte i dag. Vi brukar vara vassa en mot en och det slarvar vi i den här matchen, säger Ellen Wangerheim till SVT Sport.
– Det känns som en förlust.
”Extremt stolt”
Poängtappet är Hammarbys första den här säsongen i damallsvenskan. Man leder fortsatt serien, tre poäng före Djurgården som har en match mindre spelad. MFF är trea, också tre poäng efter Bajen.
– Jag är extremt stolt över laget. Det var en jättebra boll och jag visste att jag hade missat en chans i första halvlek så det var bra att sätta dit den, säger Izzy D'Aquila.
OBOS Damallsvenskan

Malmö FF
1 - 1
