– Det var en riktigt bra dag på jobbet idag. Jag känner mig fysiskt i väldigt bra form. Det ger självförtroende och när man gör mål så ger det självklart också självförtroende. Just nu är jag inne i ett bra flyt, säger Linda Sällström till SVT Sport.
Den finländska landslagsanfallaren behövde bara sju minuter på sig att göra sitt första mål för dagen. På ett svepande inlägg från Lisa Klinga lobb-nickade Linda Sällström och ställde Petra Kumin i Djurgårdens mål.
Knappt två minuter senare kom nästa fullträff, Hannah Wilkinson med en läcker passning för Sällström att springa på mot tre djurgårdsförsvarare och två noll på två chanser för finländskan som inte var klar där.
Hanna Wilkinson som nog var nöjd med sin förra framspelning skickade iväg en likadan boll i den 17:e minuten och Sällström avrundade sina magiska nio minuter med en läcker lobb. Vittsjö vann med 4-1 efter en tidig DIF-reducering och en sen spik i kistan av Clara Markstedt. Framspelad av – Just det, Linda Sällström.
Linda Sällström går i och med sitt hattrick upp i delad skytteliga-ledning med Tabitha Chawinga. Båda har gjort nio mål på sju matcher.