Sverige har fördel i playoff-dubbelmötet med Italien efter 1–0-segern hemma på Friends Arena. Italienarna måste vända annars missar de sitt första VM på 60 år. Många tränare i Italien försökte se positivt inför returen på måndag på San Siro.
Men det ville inte Sandro Pocheschi, tränare för Serie B-laget Ternana.
– Förr i tiden hade Italien vunnit enkelt mot Sverige. Nu förlorar vi och vi gråter. Alla har blivit mesar, säger Pocheschi som låter utbrottet eskalera.
– Italiensk fotboll är slut. Vi kommer att missa VM för att vi är fega. Man kan inte spela med rädsla, och vad händer när det finns? Man gör självmål. Italien måste förbereda sig för måndag med tanken att de kan missa VM. Det är skamligt, säger han enligt sajten football-italia.
Pocheschi tycker inte att Sverige som vann mot Italien är ett särskilt bra landslag.
– Om vi hade ställt upp med ett Serie C-lag mot Sverige så hade Serie C-laget vunnit. För Sverige är lika dåligt som ett division 3-lag.