SVT:s expert Daniel Nannskog har fått betygsätta lagdelarna i Sverige och Mexiko. 1 är underkänt, 2 är godkänt, 3 är bra, 4 är mycket bra och 5 är världsklass.
Sverige
Målvakt: 3. Olsen skulle ha haft en annan position på Tysklands andra mål. Han stod för långt mot frisparken, han skulle ha tagit en meter till bakåt och trott att bollen skulle komma i bortre, där den kom. Då hade han varit bättre förberedd. Men man ska komma ihåg att han gjorde många bra räddningar i Tysklandsmatchen. Just det sista målet drar ner poängen från en fyra.
Försvar: 4. Som helhet har de gjort ett bra jobb. Granqvist med sin första match speciellt, med målet. Han har klivit fram i banan med boll. Jansson gjorde en bra match när han fick ersätta Lindelöf. Sedan gjorde Victor Nilsson Lindelöf en jättefin match mot Tyskland.
Mittfält: 3. Claesson och Sebastian Larsson har varit bra. Alla på mittfältet har lagt ner ett stort jobb, men vi hade kanske velat få ut lite mer offensivt från Forsberg och Ekdal.
Anfall: 3. Inför mot Danmark och Peru kom man inte ens till lägen, och då var jag riktigt orolig. Under VM har man trots allt kommit till lägen men inte satt dit dem. Mot Sydkorea missar Berg någon jättechans och Toivonen har någon nickmöjlighet. Man skapar lägen men man har inte kylan och kanske självförtroende i Sydkorea-matchen att sätta dit den. Men Toivonens mål och att man skapat lite tar upp betyget till en trea.
Totalt: 13 av 20
Mexiko
Målvakt: 3. Mot Tyskland svarade Ochoa med några bra räddningar och även mot Sydkorea. Mexiko har ändå släppt till några chanser.
Försvar: 2. Där tycker jag definitivt att Mexiko har en svaghet. Moreno och Salscedo/Ayala (har spelat en match var) är inte världens snabbaste.Där finns verkligen möjligheter. Det är inte dåligt på något sätt men här ser jag en svaghet.
Mittfält: 5: De har ett jättebra mittfält. Där har du bland annat Guardado och Herrera, två innermittfältare som är enormt bollskickliga. De slår knappt bort en enda passning.
Anfall: 4. Hernández som ensam anfallare har sett pigg och fin ut och är en bra kombination med resten av mittfältet.
Totalt: 14 av 20
Nyckelspelare:
Sverige: Det har varit många matcher utan att vi sagt att Forsberg var fenomenal. Nu är det dags. Vi måste vinna och göra mål. Han kan luckra upp, slå en smart passning, skjuta dit en frispark, utmana och gå igenom och sätta dit ett mål. I dag behöver vi verkligen den gamla Forsberg som hela Sverige vet besitter kvalitéer som han inte fått ut på många matcher. Nu är det dags att visa dem.
Mexiko: Ochoa, deras målvakt får bli deras nyckelspelare. För nu jäklar vi ska bombardera honom. Jag hoppas att han får det svettigt, men att han inte kan rädda dem helt.
Världsmästerskapet i fotboll

Mexiko
0 - 3
