Amanda Nildén nätade för Juventus under lördagen. Arkivbild. Foto: Bildbyrån

Svenska Serie A-stjärnans succévecka komplett

Uppdaterad
Publicerad

I Serie A-premiären var Amanda Nildén en bidragande faktor till Juventus premiärseger. Svenskan blev målskytt och succéveckan fortsätter efter den tidigare landslagsuttagningen.

Efter att ta tagits ut av förbundskapten Peter Gerhardsson i den svenska Nations Leauge-truppen tidigare i veckan fortsätter succén för Amanda Nildén.

I den italienska Serie A-premiären var Nildén en stor faktor i Juventus seger på bortaplan mot Pomigliano. Nildén kvitterade från vänsterbacksposition till 1-1 i den 29:e minuten.

Bara två minuter senare tog Juventus ledningen i matchen, som de också vann med 2-3. Det efter att den italienska stjärnan Cristiana Girelli avgjort matchen.

Kvalmatcher mot Italien och Spanien väntar

Amanda Nildén var inte en del av den svenska VM-trupp som tog brons tidigare under sommaren. Men när det stundar avgörande matcher i kampen om OS-kval för Sverige finns Nildén med i truppen.

Sverige ställs mot Spanien på hemmaplan 22 september och Italien på bortaplan 26 september.

Serie A Femminile eBay

Pomigliano

2 - 3

Juventus

Pomigliano d'Arco

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.