Gå direkt till textinnehållet
Svenska spelare i match mot Danmark efter Christian Eriksens kollaps

Javascript är avstängt

Javascript måste vara påslaget för att kunna spela video
Hör svenska stjärnornas stöd till Christian Eriksson: ”Hoppas han kan fortsätta med sporten”. Foto: Bildbyrån

Svenska stjärnornas ord efter Christian Eriksens kollaps: ”Blir rädd”

Uppdaterad
Publicerad

Christian Eriksen föll ihop på planen.

De blågula VM-stjärnorna påverkades av nyheten.

– Man blir rädd och ledsen, säger mittfältaren Jesper Karlström.

Det var i en träningslandskamp mellan Danmark och Ukraina som Christian Eriksen segnade ihop på gräset. Matchen avbröts.

Nyheten har givetvis nått det svenska landslaget, som just nu befinner sig i Dallas för att ladda inför VM-premiären mot Tunisien.

– Det är klart att vi såg det allihop, man blir ju rädd och ledsen när man läser en sådan nyhet. När jag läste det så såg man att det hade gått bra, sett till omständigheterna, men det är klart det inte är kul, säger Jesper Karlström.

Herrlandslaget i fotboll

Spenderade natten på sjukhus

34-åringen, som spenderade natten på sjukhuset i Odense, har uttalat sig.

”Jag vill att alla ska veta att jag mår bra och är med min familj. Som ni säkert kan förstå så spelade stöten jag fick av min pacemaker stor roll för både mig och min familj, men jag vill förtydliga att det här var en helt annan situation än det som hände 2021”, skriver dansken på Instagram.

Under EM 2021 fick Eriksen ett hjärtstillestånd på Parken i Köpenhamn, under en match.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.

Herrlandslaget i fotboll

Mer i ämnet