aLLSVENSKAN

Javascript är avstängt

Javascript måste vara påslaget för att kunna spela video
Här går brandlarmet på arenan i guldmatchen – se kaosscenerna Foto: Discovery

Totalt kaos i allsvenska guldmatchen – läktarbråk och brandlarm sköt upp matchen

Uppdaterad
Publicerad

Den allsvenska guldmatchen mellan Malmö och Elfsborg utvecklades till ett publikkaos.

Bråk på läktarna följt av att omfattande pyroteknik satt igång brandlarmet på arenan innebar en fördröjning på över en timme.

– Det är fruktansvärda bilder faktiskt, säger SVT Sports expert Daniel Nannskog.

Det var när andra halvlek skulle starta som det blev stökigt på Eleda Stadion.

Först hamnade Elfsborgs supportrar i bråk med ordningsvakter. Bengaler kastades fram och tillbaka samtidigt som Elfsborgs kapten Johan Larsson försökte lugna ned situationen.

När spelarna väl klev på planen för andra halvlek gick omfattande pyroteknik igång – vilket triggade brandlarmet på arenan.

Nannskogs reaktion på läktarkaoset: ”Förjävligt”

Spelarna gick av planen och befann sig i sina respektive omklädningsrum samtidigt som publiken uppmanades att utrymma (enligt säkerhetsrutiner). De flesta blev dock kvar inne på arenan innan matchen drog igång – nära en timme fördröjd.

– Det är inte den där festen vi ville att det skulle bli. Att det blev så här uppskjutet är oerhört tråkigt och förjävligt helt enkelt, säger Daniel Nannskog.

Malmö säkrade SM-guldet – Isaac Kiese Thelin avgjorde med matchens enda mål på en omdiskuterad straff (1–0).

Allsvenskan

Javascript är avstängt

Javascript måste vara påslaget för att kunna spela video
Malmö FF tar SM-guld efter Thelins straffmål – se Malmös firande Foto: Bildbyrån

Allsvenskan

Malmö FF logo

Malmö FF

1 - 0

IF Elfsborg logo

IF Elfsborg

Eleda Stadion, Malmö
Publik: 21562
Domare: Glenn Nyberg

Allsvenskan i fotboll

Simon • En snabbt kommentar om Superettan? Vilka går upp o vilka går ner?

Kan skicka med, Simon. Men fokus är på allsvenskan i programmet!

Överblick

Där är programmet slut för i kväll. Stort tack för att ni har varit med och bidragit med frågor!

Power • Vilka vinner seriefinalen på söndag?

Johan • Vilket är roligast?

Titta på när färg torkar eller när aik spelar

Valter • Tror ni Alexander Anderson kan få spela mot Chelsea

Leo • När är Rydströms förtroende förbrukat?

Mikael Törnroos • När återinfördes begreppet "linjedomare" i den svenska fotbollen? HAr man för alltid begravt begreppet "assisterande domare"?

Rune • När Bajen ska ut i Europa var och med hur många behöver dom förstärka?

Åke • Om reglerna gäller hur många matcher skall Bosse Andersson stängas av för sina knuffar av spelare efter slutsignalen.. oregistrerad ledare knuffar spelare..

Henrik • 1: är straffen på 3 arena ytterligare ett steg för VAR?
2: finns det risk att domare nu satt en nivå som kommer ge många förstärkningar av puttar i straffområdet?

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.