Armand Duplantis. Foto: Bildbyrån/Tradera

Efter rekordhoppet – auktionerar ut nummerlappen

Uppdaterad

Armand Duplantis satte världsrekord den 8 februari i Torun.

Nu auktionerar 20-åringen ut sin nummerlapp från den elektriska kvällen i Polen.

Pengarna går oavkortat till förmån för coronavirusets riskgrupper.

Den 8 februari 2020 tog sig Armand Duplantis in i historieböckerna när han hoppade världsrekord, 6.17, på en gala i polska Torun.

I coronatider har stavhopparen nu valt att auktionera ut sin nummerlapp från den lördagskvällen i Polen.

I onsdags inledde Duplantis en budgiving på auktionsajten Tradera.

Beskrivningen lyder: ”Stavhopparen Armand Duplantis är friidrottens nya superstjärna och har som 20-åring inte ett, utan två världsrekord i bagaget. Sitt första världsrekord satte han tidigare i år då han hoppade 6,17 i polska Torun.

Nu auktionerar Armand ut nummerlappen som han hade på sig under världsrekordhoppet i Torun till förmån för coronavirusets riskgrupper. Nummerlappen är signerad av Armand.”

Startbeloppet för nummerlappen: 100 kronor. Två dagar senare är högsta budet nu uppe på 8 399 kronor med sex dagar kvar.

KLIPP: Världsrekord av Armand Duplantis