Grahn: ”Fler måste kliva fram”

Uppdaterad
Publicerad

Sverige möter ett formstarkt Danmark i semifinal på fredag. SVT:s expert Magnus Grahn menar att blågult behöver steppa upp för att ha en chans till avancemang.

Trots förlust mot Norge blev det en munter kväll för Sverige. Frankrikes seger mot Kroatien gör att det blågula laget spelar semifinal mot Danmark på fredag.

SVT:s expert Magnus Grahn hoppas att Sverige kan hitta tillbaka till spelet de hade i början av mästerskapet.

– Det krävs att vi kommer upp på nivån där vi var när vi slog Kroatien. Vi måste äga hela bana, spela fint försvarsspel och ha bra målvakter. Sen har jag tjatat om att fler spelare måste kliva fram samtidigt. Det är lite för få spelare som kliver fram. Om vi dessutom kan få lite ordning på våra kontringar tror jag att vi kan se med tillförsikt på matchen på fredag.

”Sverige är underdogs”

Danmark har gått starkt i mästerskapet och vann grupp två före Spanien och Tjeckien.

– Vi möter en svår motståndare. Danmark är väldigt bra men det finns ju chanser: hungriga vargar jagar bäst. Samtidigt känner jag att Sverige är lite underdogs. När vi inte har någon press på oss spelar vi som bäst.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.