AIK:s Christian Sandberg deppar efter Karlskrona utökat till 0–2. Foto: BILDBYRÅN

”Våra sämsta två perioder i hela serien”

Uppdaterad
Publicerad

De första tre matcherna hade alla slutat med uddamålsvinster och hemmasegrar.

På Hovet bröts båda sviterna när Karlskrona slog AIK med 2–0.

Nu är Blekingelaget en seger ifrån att klara sig kvar i SHL.

Karlskrona var numret större i den första perioden och lyckades också ta ledningen med 1–0 efter 17.46 genom snabbe Jimmy Andersson.

– Det låg i luften efter den press de hade haft i perioden. Det var ett lite tveksamt byte som grundlade den fina chansen för Andersson, sade C Mores expertkommentator Harald Lückner.

I slutet av den andra perioden ökade Alexander Wiklund på till 2–0 på passning från Vyacheslav Trukhno.

En besviken och frustrerad Fredrik Hynning i AIK intervjuades av C More efter 40 minuters spel.

”Inte så bra just nu”

– Vi gör våra två sämsta perioder i hela matchserien. Vi åker inte tillräckligt med skridskor, är inte tillräckligt aktiva, och pressar inte deras puckförare. De får härja fritt i vår försvarszon. Det är inte så bra just nu, sade han.

Målskytten Wiklund var av förståeliga skäl desto gladare.

– Vi har inte varit nöjda med våra prestationer trots att vi har vunnit. Den här matchen kom vi ut mycket bättre och hade mer kontroll än tidigare, säger han.

Karlskrona är nu en seger ifrån att klara sig kvar i SHL. Nästa match spelas i Blekinge på söndag kväll.

MATCHFAKTA

Match 4 i bäst av 7

AIK-Karlskrona 0–2

(0–1, 0–1, 0–0)

Första perioden: 0–1 (17.46) Jimmy Andersson (Mattias Guter, Joel Kellman).

Andra perioden: 0–2 (17.09) Alexander Viklund (Vyacheslav Trukhno, Robin Gartner).

Skott: 29–24 (7–10, 10–10, 12–4).

Utv, AIK: 2x2. Karlskrona: 2x2.

Domare: Sören Persson, Lidköping och Tobias Björk, Boden.

Publik: 8 094.

Karlskrona leder med 3–1 i matcher.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.