Amerikanen Brian O'Neill är Luleås bästa poängplockare den här säsongen.
Och han har inte dragit ner på tempot i finalserierna. I de två senaste matcherna har det blivit tre nya poäng för 36-åringen, som har haft ett sällsynt stöd på läktarna.
– Han har varit här de två senaste matcherna, så han har fått se en vinst och en förlust. Det hade varit skönt att få vinna den här matchen också, sade han till SVT Sport efter 3-5-förlusten i den fjärde finalen på lördagen, och fortsatte:
– Det var en lång resa för honom, så jag är glad att han kunde göra den. Det har varit en speciell resa för honom, för han har inte sett mig spela på nästan tre år.
– Jag är väldigt tacksam över det.
Vad betyder det för dig att ha honom på plats?
– Jag blir ju äldre och är nästan 37, så att få spela riktigt viktiga hockeymatcher och ha honom på plats är speciellt. Sen jag åkte över till Europa för nio år sedan har han inte sett mig spela men än fyra-fem gånger, så att han får se mig spela när det är sån här atmosfär i en SHL-final, det är rätt speciellt.
O'Neill, som representerat USA i OS och bland annat spelat i NHL, Schweiz och Finland, fortsätter sedan med att hylla Luleås supportrar något enormt, och lyfter fram dem som de bästa han spelat inför.
Hör hans hyllning i spelaren här ovanför.
# | Lag | S | V | F | VÖ | FÖ | GM-IM | M | P |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | ![]() | 4 | 2 | 1 | 0 | 1 | 14-10 | +4 | 2 |
2 | ![]() | 4 | 1 | 2 | 1 | 0 | 10-14 | -4 | 2 |