Cam Abbott tvingas lägga av

Uppdaterad
Publicerad

Cam Abbott har spelat sin sista ishockeymatch. De många hjärnskakningarna tvingar honom att lägga ned spelarkarriären.

”Ett väldigt tufft beslut”, säger hans tvillingbror Chris.

Luleås första kvartsfinal mot Frölunda, den 12 mars, blev alltså Cam Abbotts sista match.     

– Han är okej, men det har varit en tuff sommar för honom. Han har tagit beslutet att sluta med hockeyn. Ett väldigt tufft beslut för Cam, säger hans tvillingbror Chris till kuriren.nu.   

SHL

Hjärnskakning mot Frölunda

31-årige Cam Abbott missade en och en halv säsong i sviterna efter en hjärnskakning 2011. I vintras åkte han alltså på en ny hjärnskakning under Luleås första kvartsfinalen mot Frölunda. Han har fortfarande symtom efter den.

– Han har fortfarande symptom som han lider av. När pulsen går ned efter träning kommer huvudvärken, berättar Chris Abbott, som den kommande säsongen ska spela med HV71.

Förutom 166 poäng från hans 276 matcher med Luleå har Cam Abbott även spelat för Rögle i Sverige.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.

SHL

Mer i ämnet