Tre Kronor ställs mot Lettland i kvartsfinal
Lettland vände mot Schweiz och vann med 4-3 i förlängning. Det betyder att Tre Kronor ställs mot Lettland i Riga i kvartsfinalen på torsdag 19.20.
- Jättespännande uppgift. Letterna har fem raka segrar och visar mot Schweiz att de spelar lika passionerat som fansen hejar på läktarna. Vi packar ihop och gör oss redo för match på torsdag, säger Sam Hallam.
Lettland var pressat att ta poäng för att nå slutspelet och kvitteringen till 3-3 kom i slutminuterna.
Laget firade poängen rejält men lyckades ladda om till förlängningen. Avgörandet kom efter att Schweiz åkt på en utvisning.
Sveriges lag får nu alltså packa väskorna och lämna Tammerfors och Finland för att möta ett av värdländerna, Lettland, i Riga.