Mikkel Aagaard hattrickhjälte mot Luleå – laddade upp med ostbågar
Skellefteå gick segrande ur derbyt mot Luleå.
Danske Mikkel Aagaard blev stor segerorganisatör med sina tre mål i 4–3-vinsten.
– Otroligt skönt, konstaterar 29-åringen i TV4 Play.
Se Mikkel Aagaards tre mål i spelaren ovan.
Brian O'Neill gjorde sitt andra mål för kvällen när han kvitterade till 3–3 för Luleå.
Då svarade Mikkel Aagaard med sitt tredje.
– Vi bara fortsätter att tro på det. Otroligt skönt att ta tre poäng i kväll, säger matchhjälten i TV4 Play efteråt.
Men det var mål nummer två som blev kvällens snackis. Aagaard bröt sig loss till ett friläge och lurade bort Matteus Ward i Luleå-målet.
Efter segern berättar dansken att han haft extra träning på puckhantering med Skellefteå-legendaren Joakim Lindström.
– Det var väl lite flyt, jag fick med pucken på blålinjen. Jag har jobbat enormt mycket extra skills sedan jag kom hit, så det var extremt kul att få utdelning. Det var ett tag sedan.
”Det blev lite ostbågar”
Att derbyt mot Luleå är en viktig match för Skellefteå-publiken visste nog Aagaard redan på förhand.
Om inte så fick han reda på det i går på mataffären.
– Det var två stycken som stoppade mig och sa: ”Se till att köpa något gott så du är redo i morgon”. Det tog vi med oss.
Vad Aagaard köpte?
– Det blev lite ostbågar. Väldigt gott. Det säger man aldrig nej till.
Ett inköp som skulle kunna bli återkommande under hösten.
– Det får väl bli så. Det går inte att ändra på ett vinnande koncept, säger Mikkel Aagaard.
Missa inte Hockeykväll klockan 22.00 på torsdag.
ℹ️ Innehållet är inte längre tillgängligt
Så arbetar vi
SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.