Senaste nytt: SHL

Följ vår liverapportering från slutspelet.

Följ vår liverapportering från slutspelet.

Höjdpunkter: SM-finaler SHL

SHL 2024/2025

Hockeyettan slopar kvalserien

Slutspelet i Hockeyettan görs om. Sveriges tredje högsta serie gör som Hockeyallsvenskan och SHL och slopar kvalserien.

I stället avgörs det hela i ett rakt slutspelsträd, det meddelar serien på sin officiella hemsida under tisdagsmorgonen. Förslaget har nu godkänts av Svenska Ishockeyförbundet.

Serien meddelar vidare att av ekonomiska skäl har klubbarna också önskat att slutspelet delas in i två olika grupper, en i södra och en i norra, och till sist möts då ett lag från södra och ett från norra i den återupprättade Hockeyettan-finalen i bäst av fem matcher.

Hockeyettan inleds 20 september.

Överblick

Markerad händelse
Foto: Michael Erichsen/Bildbyrån

Hållander återvänder till Pittsburgh

Filip Hållander blev tvåa i SHL:s poängliga, fyra poäng efter Färjestads David Tomasek.
Nu står det klart att 24-åringen lämnar Timrå och SHL. Pittsburgh Penguins, som han gjorde en match med säsongen 2021-22 och två säsongen 22-23, meddelade i dag att de har skrivit ett tvåårskontrakt med Hållander.
Kontraktet är värt 1 550 000 dollar, motsvarande drygt 14,9 miljoner kronor.

Markerad händelse
Eric Bolte/USA Today/Bildbyrån

HV71 värvar finsk back

HV71 meddelade i dag att de har skrivit ett tvåårskontrakt med den finländske backen Santeri Hatakka, som närmast kommer från New Jerseys farmarlag i AHL, Utica Comets.

– I Santeri får vi en rörlig back som tack vare sin förmåga att läsa spelet har en bra placeringsförmåga över hela banan. Han är pålitlig både i defensiven och offensiven och kommer vara nyttig för oss med sin fina skridskoåkning, säger sportchefen Björn Liljander i ett pressmeddelande.

24-årige Hatakka har gjort 21 NHL-matcher, för San Jose och New Jersey.

Matchboll Luleå – vann match fem

Laget besegrade Brynäs med 6–2 – och kan nu ta SM-guld på hemmaplan på torsdag.

Gävle-publiken började känna doften av en upphämtning i tredje perioden. Men i stället kunde Luleå rycka ifrån igen.

Först var det Brian O'Neill som efter en tilltrasslad situation utökade till 4–2. Sedan var det Markus Nurmi som utökade till 5–2 efter ett friläge. Mathias Bromé satte sedan spiken i kistan, 6–2, i slutskedet.

Luleå leder nu finalserien med 3–2. Laget har nu möjlighet att ta SM-guld inför hemmapublik. Nästa match spelas på torsdag.

Bengalhunden • Vi vänder det här Brynäs ses på torsdag

TheIslandMan • Ödmjukt av Omark. Inget är klart.

Kämpa Luleå! ❤️💛🖤

Lisa • Hårt för Brynäs på hemmais

Jennifer • Huvudvärken är definitivt tillbaka igen

Norrbotten • Heja Lule!

My • Framåt Luleå!! ❤️❤️

Norrbotten • Heja Lule! :)