Svensk ishockeyspelare firar mål under landskamp mot Finland. Publik syns i bakgrunden.

Javascript är avstängt

Javascript måste vara påslaget för att kunna spela video
Marcus Sörensen bjöd på fräckis mot Finland. Foto: Martin Sekanina / BILDBYRÅN

Tre Kronor med styrkebesked – slog Finland i Czech Hockey Games

Uppdaterad
Publicerad

Efter två raka segrar i Czech Hockey Games avslutade Sverige genrepet inför VM med att krossa Finland med 6–2.

Marcus Sörensens läckra kvittering och ett märkligt 4–1-mål blev symboler för en dag där både finess och flyt fanns med.

– Det är så bra, säger SVT:s expert Jonas Andersson.

Se Sörensens delikatess i spelaren ovan.

Finland tog ledningen redan efter tre minuter genom Mikael Ruohomaa och tryckte in matchens första mål.

Men det dröjde inte länge innan Sverige svarade – och det med finess. Marcus Sörensen kvitterade med ett nummer för highlightspaketet.

I ett snävt läge från vänster såg han ut att ladda för stenhårt slagskott. Istället lurade han alla, höll inne skottet, rundade buren och la in pucken via köksvägen.

Målet var inte bara vackert – det var Sveriges första spelmål i fem mot fem på tre matcher.

– Det är så bra, säger SVT:s expert Jonas Andersson.

Svenskt ryck i andra perioden

Väl i andra perioden klev Tre Kronor fram på allvar. Oscar Lindberg gav Sverige ledningen med ett powerplaymål tidigt i perioden.

Därefter fyllde André Petersson på till 3–1 innan Anton Bengtsson utökade till 4–1 med dagens kanske märkligaste mål.

Hans skott styrdes via en finsk klubba och flög i en båge över målvakten Juuse Saros – och in.

– Återigen ett ganska annorlunda mål, säger SVT:s expert Håkan Loob.

Obesegrade inför VM

Finland reducerade visserligen till 4–2 i tredje perioden genom Lenni Hämeenaho, men Tre Kronor höll undan utan större dramatik och vann matchen med 6–2 efter att Oskar Steen och Marcus Sörensen gjort Sveriges två sista mål.

– Jag tycker spelarna hanterar det bra idag, säger Sam Hallam till SVT Sport.

Därmed gick Sverige obesegrade genom Czech Hockey Games – och visade att formen sitter inför VM som startar den 9 maj.

– Det är ett pussel vi håller på att lägga nu. Jag tycker alla som har varit med den här veckan skulle kunna vara med och bidra i ett VM.

Leo Carlsson

Javascript är avstängt

Javascript måste vara påslaget för att kunna spela video
Leo Carlsson ser fram emot VM: ”Jag längtar” Foto: SVT

Czech Hockey Games

4 maj: Sverige 6–2 Finland

3 maj: Tjeckien 2–4 Sverige

1 maj: Schweiz 1–2 Sverige

Czech Hockey Games

Sverige logo

Sverige

6 - 2

Finland logo

Finland

1-1, 3-0, 2-1
Brno
Publik: 4083

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.