Gå direkt till textinnehållet
Alvar Myhlback i skidmössa vid skidbacken under världscupen i Ruka

Javascript är avstängt

Javascript måste vara påslaget för att kunna spela video
Se intervjun med Alvar Myhlbacks där han ger besked om framtiden. ”Då kommer jag inte ställa upp” Foto: SVT

Alvar Myhlbacks besked: ”Då kommer jag inte ställa upp”

Uppdaterad
Publicerad

Han är Sveriges just nu hetaste skidåkare och på plats i Ruka för världscupen.

Då är Alvar Myhlback tydlig med en sak – han kommer inte missa ett enda Ski Classics-lopp.

– Då kommer jag inte ställa upp, säger han.

Alvar Myhlback är 19-åringen alla i skidvärlden pratar om just nu. I Sverigepremiären i Gällivare förra helgen diskades han i sprinten

Och efterspelet kom att handla om att han kanske inte kommer att delta i några världscuper med svenska landslaget. Men när landslagschefen Anders Byström tog ut längdtruppen var Myhlback med.

Nu är han på plats, redo för helgen och berättar varför han valde att tacka ja.

– Ruka är ändå Ruka, Det sitter starkast som minne i loppen man kollat på. Jag kunde inte säga nej, men det var inget lätt val, säger han.

”Då kommer jag inte ställa upp”

Kommer det bli fler världscuper?

– Det får vi se, nu är jag här och ska åka så fort jag bara kan. Det är klart det finns fler världscuper jag kan vara med i.

19-åringen säger att han gillar att tävla under säsong och vill hellre göra det än att träna.

– Vissa kanske blir oroliga och tror att jag kommer börja åka världscupen bara.

Men Ski Classics-fansen behöver inte vara oroliga.

– Jag ska vara på start i varje Ski Classics-lopp så om det krockar med det så kommer jag inte ställa upp.

Alvar Myhlback har som bäst varit 19:e man i världscupen.

Världscupshelgen i Ruka drar alltså igång i morgon fredag, med 10 kilometer klassiskt. På lördag är det sprint på schemat och sedan avslutas helgen med 20 kilometer i fristil på söndagen.

– Mina förhoppningar är att åka så fort jag bara klarar, det kan gå väldigt dåligt men också väldigt bra, säger han.

Uppställningen inför fredagens- och lördagens tävlingar

*10 km, klassisk stil*

DAMER

Ebba Andersson

Evelina Crüsell

Moa Ilar

Frida Karlsson

Moa Lundgren

Märta Rosenberg

HERRAR

Edvin Anger

Gustaf Berglund

Leo Johansson

Alvar Myhlback

Jesper Persson

Eric Rosjö

*Sprint, klassiskt stil*

DAMER

Maja Dahlqvist

Johanna Hagström

Moa Ilar

Moa Lundgren

Emma Ribom

Jonna Sundling

HERRAR

Edvin Anger

Emil Danielsson

Anton Grahn

Marcus Grate

Alvar Myhlback

Jesper Persson

Alvar Myhlback och Anders Blomquist.

Javascript är avstängt

Javascript måste vara påslaget för att kunna spela video
Anders Blomquist om Alvar Myhlbacks chanser i Ruka: ”Passar de styrkor som Alvar har” Foto: TT/Bildbyrån

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.