Therese Johaug efter stjärnans positiva dopningsprov: ”En chock”
Längdstjärnan Victoria Carl testades positivt för dopning.
En som gick samma öde till mötes är Therese Johaug.
– Det är en chock, säger norska skidstjärnan till NRK.
Det under onsdagen som beskedet kom att tyska skidstjärnan Victoria Carl hade testats positivt för klenbuterol. Hon ska ha fått i sig substansen genom en hostmedicin som ordinerades av en läkare under de militära idrottsspelen.
Detsamma drabbade Therese Johaug hösten 2016. Den norska skidlegendaren var avstängd i 18 månader efter att ha använt den förbjudna substansen klostebol.
– Det är en en liten chock. Det är väldigt tråkigt och sorgligt att det skulle bli ett sådant fall, säger Johaug till NRK.
Klenbuterol är förbjudet av den internationella antidopningsbyrån (Wada).
– Det är sorgligt för Victoria. Det verkar vara väldigt likt mitt fall, så jag vet vad det betyder. Jag vet hur utmanande (processen) kommer bli.
Se även: Victoria Carl fast i dopningstest
Så arbetar vi
SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.