Kazakstans Vassilij Levit hyschar den ilskna publiken efter finalförlusten. Foto: TT NYHETSBYRÅN

Rysk bjässe utbuad segrare

Uppdaterad
Publicerad

De ryska idrottarna fortsätter att bli utbuade efter landets stora dopningsskandal.

När tungviktsboxaren Jevgenij Tisjtjenko vann guld fick motståndaren Vassilij Levit lugna ner publiken.

”Varje boxare som kommer ut till ringen förtjänar respekt”, sade Levit enligt TT.

Tidigare har bland annat simmerskan Julia Jefimova mötts av kraftiga burop från publiken i Rio. Den här gången var det boxaren Jevgenij Tisjtjenkos tur.

Efter seger med domarsiffrorna 3–0 i finalen mot Kazakstans Vassilij Levit fick motståndaren försvara Tisjtjenko, och manade den ilskna publiken att lugna sig.

– Jag tyckte väl själv att jag hade vunnit och mina coacher var rätt nöjda med mig, och sade att jag hade boxats helt enligt instruktionsboken. Men ni såg hur det slutade, sade Levit efteråt enligt TT.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.

OS i Rio de Janeiro 2016

Mer i ämnet