Jessica Lindell Vikarby, Victor Öhling Norberg och Jesper Tjäder. Foto: TT Nyhetsbyrån

”Sverige tar tre guld i OS”

Uppdaterad
Publicerad

Sverige tar tolv medaljer i Sotji-OS. Det tippar nyhetsbyrån AP, som listat troliga medaljörer i samtliga 98 OS-grenar. Av tolv medaljer väntas Sverige ta tre guld. Jessica Lindell Vikarby, som övertygat i storslalom i världscupen, med delseger och ledning i storslalomcupen, samt skicrossåkaren Victor Öhling Norberg och snowboardåkaren Jesper Tjäder får Sveriges guldtips. Kolla in hela listan.

Alpin skidåkning

Herrar

Störtlopp

Guld — Aksel Lund Svindal, Norge
Silver — Bode Miller, USA
Brons — Adrien Theaux, Frankrike

Super-G

Guld — Aksel Lund Svindal, Norge
Silver — Patrick Kueng, Schweiz
Brons — Jan Hudec, Kanada

Superkombination

Guld — Aksel Lund Svindal, Norge
Silver — Ted Ligety, USA
Brons — Alexis Pinturault, Frankrike

Storslalom

Guld — Ted Ligety, USA
Silver — Marcel Hirscher, Österrike
Brons — Alexis Pinturault, Frankrike

Slalom

Guld — Marcel Hirscher, Österrike
Silver — Felix Neureuther, Tyskland
Brons — Mario Matt, Österrike

Alpint damer

Störtlopp

Guld — Maria Hoefl-Riesch, Tyskland
Silver — Tina Maze, Slovenia
Brons — Julia Mancuso, USA

Super-G

Guld — Lara Gut, Schweiz
Silver — Anna Fenninger, Österrike
Brons — Tina Weirather, Liechtenstein

Superkombination

Guld — Maria Hoefl-Riesch, Tyskland
Silver — Nicole Hosp, Österrike
Brons — Marie-Michele Gagnon, Kanada

Storslalom

Guld — Jessica Lindell Vikarby, Sverige
Silver — Tina Weirather, Liechtenstein
Bronze — Mikaela Shiffrin, USA

Slalom

Guld — Mikaela Shiffrin, USA
Silver — Marlies Schild, Österrike
Brons — Frida Handsdotter, Sverige

Skidskytte

Herrar

20 kilometer individuell start

Guld — Emil Hegle Svendsen, Norge
Silver — Martin Fourcade, Frankrike
Brons — Evgeny Ustyugov, Ryssland

10 km sprint

Guld — Martin Fourcade, Frankrike
Silver — Simon Schempp, Tyskland
Brons — Ole Einar Bjoerndalen, Norge

Jaktstart 12,5 km

Guld— Emil Hegle Svendsen, Norge
Silver — Anton Shipulin, Ryssland
Brons — Jakov Fak, Slovenien

15 km masstart

Guld — Martin Fourcade, Frankrike
Silver — Evgenij Ustyugov, Ryssland
Bronze — Tarjei Bo, Norge

Stafett 4 x 7,5 km

Guld — Ryssland
Silver — Tyskland
Brons — Norge

Damer

15 km individuell start

Guld — Gabriela Soukalova, Tjeckien
Silver — Tora Berger, Norge
Brons — Darya Domracheva, Vitryssland

Sprint 7,5 km

Guld — Darya Domracheva, Vitryssland
Silver — Kaisa Mäkäräinen, Finland
Brons — Andrea Henkel, Tyskland

Jaktstart 10 km

Guld — Tora Berger, Norge
Silver — Kaisa Makarainen, Finland
Brons — Gabriela Soukalova, Tjeckien

Masstart 12,5 km

Guld — Tora Berger, Norge
Silver — Olga Zaitseva, Ryssland
Brons — Synnoeve Solemdal, Norge

Stafett 4 x 6 km

Guld — Tyskland
Silver — Ryssland
Brons — Ukraina

Mixstafett, lagtävling

Guld — Norge
Silver — Tjeckien
Brons — Ryssland

Bob

Tvåmanna

Guld — Steven Holcomb, USA
Silver — Alexander Zubkov, Ryssland
Brons — Beat Hefti, Schweiz

Fyrmanna

Guld — Alexander Zubkov, Ryssland
Silver — Oskars Melbardis, Lettland
Brons — Steven Holcomb, USA

Damer

Guld — Kaillie Humphries, Kanada
Silver — Elana Meyers, USA
Brons — Jamie Greubel, USA

Längdskidor

Herrar

Sprint

Guld — Petter Northug, Norge
Silver — Sergei Ustiugov, Ryssland
Brons — Marcus Hellner,Sverige

Skiathlon

Guld — Petter Northug, Norge
Silver — Martin Johnsrud Sundby, Norge
Brons — Maxim Vylegzhanin, Ryssland

15 km klassiskt

Guld — Martin Johnsrud Sundby, Norge
Silver — Alexey Poltoranin, Kazakhstan
Brons — Johan Olsson, Sverige

50 km fritt

Guld — Alexander Legkov, Ryssland
Silver — Martin Johnsrud Sundby, Norge
Brons — Petter Northug, Norge

4 x 10 km stafett

Guld — Norge
Silver — Ryssland
Brons Sverige

Lagsprint

Guld — Ryssland
Silver — Norge
BronsSverige

Damer

Sprint

Guld — Kikkan Randall, USA
Silver — Marit Björgen, Norge
Brons — Denise Herrmann, Tyskland

Skiathlon

Guld — Marit Björgen, Norge
Silver — Justyna Kowalczyk, Polen
Brons— Therese Johaug, Norge

10 km klassiskt

Guld — Justyna Kowalczyk, Polen
Silver — Marit Bjoergen, Norge
Brons — Therese Johaug, Norge

30 km fritt

Guld — Marit Björgen, Norge
Silver — Astrid Uhrenholdt Jacobsen, Norge
Bronze — Justyna Kowalczyk, Polen

4 x 5 km stafett

Guld — Norge
Silver — Ryssland
Brons — Finland

Lagsprint

Guld — Norge
Silver — Sverige
Brons — Finland

Curling

Herrar

Guld — Kanada
Silver — Sverige
Brons — Norge

Damer

Guld — Storbritannien
Silver — Sverige
Bronze — Kanada

Konståkning

Herrar

Guld — Patrick Chan, Kanada
Silver — Yuzuru Hanyu, Japan
Brons— Javier Fernandez, Spanien

Damer

Guld — Yuna Kim, Sydkorea
Silver — Mao Asada, Japan
Brons — Julia Lipnitskaia, Ryssland

Isdans

Guld — Meryl Davis and Charlie White, USA
Silver — Tessa Virtue and Scott Moir, Kanada
Brons — Nathalie Pechalat and Fabian Bourzat, Frankrike

Paråkning

Guld — Tatiana Voloshozhar and Maxim Trankov, Ryssland
Silver — Aliona Savchenko and Robin Szolkowy, Tyskland
Brons — Pang Qing and Tong Jian, Kina

Lag

Guld — Kanada
Silver — USA
Brons — Ryssland

Freestyle skidåkning

Herrar

Hopp

Guld — Qi Guangpu, Kina
Silver — Liu Zhongqing, Kina
Brons — Travis Gerrits, Kanada

Halfpipe skidor

Guld — Mike Riddle, Kanada
Silver — David Wise, USA
Brons — Justin Dorey, Kanada

Puckelpist

Guld — Mikael Kingsbury, Kanada
Silver — Alex Bilodeau, Kanada
Brons — Patrick Deneen, USA

Skicross

Guld — Victor Öhling Norberg,Sverige
Silver — Andreas Matt, Österrike
Brons — Chris Del Bosco, Kanada

Slopestyle Ski

Guld — Jesper Tjäder, Sverige
Silver — Nick Goepper, USA
Brons — Mike Riddle, Kanada

Damer

Hopp

Guld — Xu Mengtao, Kina
Silver — Nina Li, Kina
Brons — Xin Zhang, Kina

Halfpipe ski

Guld — Virginie Faivre, Frankrike
Silver — Maggie Bowman, USA
Brons — Devin Logan, USA

Puckelpist

Guld — Hannah Kearney, USA
Silver — Justin Dufour-Lapointe, Kanada
Brons — Heidi Kloser, USA

Skicross

Guld — Marielle Thompson, Kanada
Silver — Fanny Smith, Schweiz
Brons — Katrin Mueller, Schweiz

Slopestyle ski

Guld — Dara Howell, Kanada
Silver — Keri Herman, USA
Brons — Lisa Zimmerman, Tyskland

Ishockey

Herrar

Guld — Kanada
Silver — Ryssland
Brons — Sverige

Damer

Guld — USA
Silver — Kanada
Brons — Finland

Rodel

Herrar

Guld — Felix Loch, Tyskland
Silver — David Moeller, Tyskland
Brons — Albert Demchenko, Ryssland

Damer

Guld — Natalie Geisenberger, Tyskland
Silver — Tatjana Hufner, Tyskland
Bronze — Alex Gough, Kanada

Tvåmanna

Guld — Tobias Wendl and Tobias Arlt, Tyskland
Silver — Toni Eggert and Sascha Benecken, Tyskland
Bronze — Peter Penz and Georg Fischler, Österrike

Stafett lag

Guld — Tyskland
Silver — Italien
Brons — USA

Nordisk kombination

Normal backe

Guld — Eric Frenzel, Tyskland
Silver — Haavard Klemetsen, Norge
Brons — Magnus Moan, Norge

Stor backe

Guld — Eric Frenzel, Tyskland
Silver — Haavard Klemetsen, Norge
Brons — Magnus Moan, Norge

Lag

Guld — Österrike
Silver — Tyskland
Brons — USA

Short track

Herrar

500

Guld — Victor An, Ryssland
Silver — Vladimir Grigorev, Ryssland
Brons — Charles Hamelin, Kanada

1 000

Guld — Charles Hamelin, Kanada
Silver — Lee Han-Bin, Sydkorea
Brons — Victor An, Ryssland

1 500

Guld — Charles Hamelin, Kanada
Silver — Lee Han-Bin, Sydkorea
Brons — J.R. Celski, USA

5 000 stafett

Guld — Ryssland
Silver — USA
Bronze — Sydkorea

Damer

500

Guld — Fan Kexin, Kina
Silver — Park Seung-Hi, Sydkorea
Brons — Arianna Fontana, Italien

1 000

Guld — Shim Suk Hee, Sydkorea
Silver — Arianna Fontana, Italien
Brons — Kim A-Lang, Sydkorea

1 500

Guld — Shim Suk Hee, Sydkorea
Silver — Valerie Maltais, Kanada
Brons — Zhou Yang, Kina

3 000 stafett

Guld — Sydkorea
Silver — Kina
Brons — Holland

Skeleton

Herrar

Guld — Martins Dukurs, Lettland
Silver — Alexander Tretiakov, Ryssland
Brons — Tomass Dukurs, Lettland

Damer

Guld — Noelle Pikus-Pace, USA
Silver — Elizabeth Yarnold, Storbrittannien
Brons — Janine Flock, Österrike

Backhoppning

Herrar

Normal backe

Guld — Kamil Stoch, Norge
Silver — Peter Prevcs, Slovenien
Brons — Gregor Schlierenzaure, Österrike

Stor backe

Guld — Peter Prevcs, Slovenien
Silver — Gregor Schlierenzaure, Österrike
Brons — Simon Ammann, Schweiz

Lag/storbacke

Guld — Slovenien
Silver — Tyskland
Brons — Österrike

Damer

Normal backe

Guld — Sara Takanashi, Japan
Silver — Sarah Hendrickson, USA
Brons — Carina Vogt, Tyskland

Snowboard

Herrar

Halfpipe

Guld — Shaun White, USA
Silver — Danny Davis, USA
Brons — Iouri Podladtchikov, Schweiz

Parallellstorslalom 

Guld — Jasey Jay Anderson, Kanada
Silver — Simon Schoch, Schweiz
Brons — Andreas Prommegger, Österrike

Parallellslalom

Guld — Simon Schoch, Schweiz
Silver — Vic Wild, Ryssland
Brons — Benjamin Karl, Österrike

Slopestyle

Guld — Max Parrot, Kanada
Silver — Shaun White, USA
Brons — Torstein Horgmo, Norge

Snowboardcross

Gold — Markus Schairer, Österrike
Silver — Nate Baumgartner, USA
Bronze — Omar Visintin, Italien

Damer

Halfpipe

Guld — Kelly Clark, USA
Silver — Torah Bright, Australien
Brons — Arielle Gold, USA

Slopestyle

Guld — Jamie Anderson, USA
Silver — Isabel Derungs, Schweiz
Brons — Christy Prior, Nya Zeeland

Snowboardcross

Guld — Lindsey Jacobellis, USA
Silver — Dominique Maltais, Kanada
Brons — Maelle Ricker, Kanada

Parallellstorslalom

Guld — Ekaterina Tudegesheva, Ryssland
Silver — Tomoka Takeuchi, Japan
Bronze — Ester Ledecka, Tjeckien

Parallellslalom

Guld — Ekaterina Ilyukhina, Ryssland
Silver — Ekaterina Tudegesheva, Ryssland
Brons — Julia Dujmovits, Österrike

Skridsko

Herrar

500

Guld — Mo Tae-Bum, Sydkorea
Silver — Keiichiro Nagashima, Japan
Brons — Michel Mulder, Holland

1 000

Guld — Shani Davis, USA
Silver — Michel Mulder, Holland
Brons — Brian Hansen, USA

1 500

Guld — Denis Yuskov, Ryssland
Silver — Shani Davis, USA
Brons — Koen Verweij, Holland

5 000

Guld — Sven Kramer, Holland
Silver — Jorrit Bergsma, Holland
Brons — Lee Seung-Hoon, Sydkorea

10 000

Guld — Sven Kramer, Holland
Silver — Jorrit Bergsma, Holland
Brons — Bob de Jong, Holland

Lagtempo

Guld — Holland
Silver — USA
Brons — Ryssland

Damer

500

Guld — Lee Sang-Hwa, Sydkorea
Silver — Olga Fatkulina, Ryssland
Brons — Heather Richardson, USA

1 000

Guld — Heather Richardson, USA
Silver — Brittany Bowe, USA
Brons — Olga Fatkulina, Ryssland

1 500

Guld — Ireen Wust, Holland
Silver — Brittany Bowe, USA
Brons — Christine Nesbitt, Kanada

3 000

Guld — Ireen Wust, Holland
Silver — Claudia Pechstein, Tyskland
Bronze — Martina Sablikova, Tjeckien

5 000

Guld — Martina Sablikova, Tjeckien
Silver — Claudia Pechstein, Tyskland
Brons — Yvonne Nauta, Holland

Lagtempo

Guld — Holland
Silver — Kanada
Brons — Tyskland

Lokal. Lättanvänd. Opartisk. Ladda ner appen nu!

Hämta SVT Nyheter i App StoreLadda ned SVT Nyheter på Google Play

OS i Sotji

Mer i ämnet