Ryska och belarusiska skidskyttar är inte tillåtna att tävla i världscupen, vilket gjorde att de anordnade egna tävlingar under fjolåret.
Till årets säsong har belarusiska skidskytteförbundet och Moskvas regionala skidskytteförbund gått ihop och skapat en ny cup, där man vill anordna internationella tävlingar – med deltagare från flera länder.
Det har fått IBU (internationella skidskytteförbundet) att agera, berättar presidenten Olle Dahlin.
– Det är inte godkänt. Vi har kommunicerat, både till Ryssland och Belarus, och de länder som rysk media hävdar ska vara med, vad som gäller. Helt enkelt skickat varningar till dem, att om de inte uppfyller konstitutionen och regler så blir det konsekvenser, säger Dahlin och fortsätter:
– Skidskyttar (från IBU-länder) får inte delta på tävlingar som inte är auktoriserade. Vi har fått svar skriftligen från exempelvis Kina, som bekräftar att de inte kommer köra. Länder som rysk media skriver ska vara med, har bekräftat för oss att de inte har en aning om det här, säger han till SVT Sport.
En som användes i marknadsföringen inför lanseringen av cupen var världsmästaren i distans från 2015, Jekaterina Jurlova-Percht. Det fick den ryska stjärnan själv veta av nyhetsbyrån Tass, vilket fick henne att rikta stor kritik i ett inlägg på Instagram:
”Jag vill konstatera att jag inte fått inbjudningar från arrangörerna av evenemanget, och dessutom gav jag inte mitt samtycke till att delta i det”.
Jurlova-Percht skriver att hon väntar på förklaringar från de personer som delat ut informationen där hennes namn används för att marknadsföra tävlingen.
”Jag är väldigt upprörd över att mitt namn används utan min vetskap, vilket skadar mitt rykte”.
Första tävlingen planeras till den 18–19 november i tidigare VM-orten Khanty-Mansiysk. Prispotten för varje tävling är nästan en miljon svenska kronor (cirka 120 000 kronor för seger).