Medaljer som delas ut under SM-veckan. Foto: Louv Brattgård

Alla vinnare under SM-veckan 2017

Publicerad

Här hittar du alla guldmedaljörer från SM-veckan, som denna gång tar plats i Borås.

FREDAG 30 juni

Dragkamp
Brunnsbergs IF lag 1 (mixed 600 kg)

Kvinnlig artistisk gymnastik
Marcela Torres, All Star Gymnastics Gymnastikförening, (mångkamp).
Hammarbygymnasterna, lagtävling.

Fridykning
Sofia Tapani
, Juniordykarna Göteborg, (damer)
Piero Giobbi, Juniordykarna Göteborg, (herrar)

Tyngdlyftning
Eddie Berglund,
Fyshuset (h, 62 kg)
Filip Almgren, Fyshuset (h, 56 kg)
Surya Sundqvist, Karlstads AK (d, 48 kg)
Sofia Enocksson-Rito, ASK Eskilstuna (d, 53 kg)
Emma Enberg, Mariestads AIF (d, 58 kg)

Simning
Sarah Sjöström
, Södertörns Simsällskap (200 m fritt)
Sarah Sjöström, Södertörns Simsällskap (50 m ryggsim)
Simon Sjödin, Simklubben Neptun (200 m fjäril)
Tobias Klasson, Säffle Simsällskap (100 m fritt para)
Christoffer Carlsen, Helsingborgs Simsällskap (100 m fritt)
Maja Reichard, Spårvägen Simförening (50 m ryggsim para)
Erik Persson, Kungsbacka Simsällskap (200 m bröstsim)
Sophie Hansson, Helsingborgs Simsällskap (200 m bröstsim)
Victor Johansson, Jönköpings Simsällskap (1500 m fritt)
Spårvägen SF (4x100m frisim, d)

LÖRDAG 1 juli

HEMA (Historical European Martial Arts)
Kristofer Stanson, Stockholm HEMA (sabel)
Dennis Ljungqvist, Kunghamns Historiska Fältskola (Svärd och bucklare)
Josefin Bohman, Umeå Historiska Fältskola (långsvärd, d)
Andreas Isaksson, Uppsala Historiska Fältskola (rapir och dolk)
Dennis Ljungqvist, Kunghamns Historiska Fältskola (långsvärd, h)

Kvinnlig artistisk gymnastik
Hilda Martinsdóttir, Gymnastikföreningen Atletica (hopp)
Marcela Torres,  All Star Gymnastics Gymnastikförening (barr)
Marcela Torres,  All Star Gymnastics Gymnastikförening (bom)
Sigrid Risberg, Hammarbygymnasterna (fristående)

Strettbasket (3x3)
Team BeOne Sthlm, herrar
Team Göran, damer

Fridykning
Sofia Tapani, Juniordykarna Göteborg (dynamsik apena utan fenor, d)
Valdemar Karlsson, Juniordykarna Göteborg (dynamsik apena utan fenor, h)

Flaggfotboll
Uppsala 86ers

Dragkamp
Brunnsbergs IF lag 1, (damer 540 kg)
Brunnsbergs IF, (herrar 640 kg)

Simning
Michelle Coleman, Spårvägen Simförening (200 m ryggsim)
Adam Paulsson, Simklubben Elfsborg (400m medley)
Jennie Johansson, Simklubben Neptun (50m bröstsim)
Tobias Karlsson
, Säffle Simsällskap (100m ryggsim para)
Simon Sjödin, Simklubben Neptun (100m ryggsim)
Sarah Sjöström, Södertörns Simsällskap (100m fjäril)
Mikael Fredriksson, Göteborg Sim (50m fjärilsim para)
Jesper Björk, Helsingborgs Simsällskap (50m fjärilsim)
Hanna Eriksson, Jönköpings Simsällskap (800m frisim)
Helsingborgs Simsällskap, (4x200m frisim, h)
Spårvägen Simförening (4x200m frisim, d)

Superendruo
Andreas Linusson, Kinna MK

Olympisk skeet (lerduveskytte)
Nathalie Larsson, Dannemora Jaktskytteklubb

Orienteringsskytte
Karin Stenback, Dalregementets IF
Martin Jansson, Hävrödals SK

Tyngdlyftning
Angelica Roos, Mossebergs AK (63 kg)
Patricia Strenius, Vega AK (69 kg)
Daniel Falk, Mossebergs AK (69 kg)
Erik Jonsson, Stockholms AK (77 kg)
Sebastian Fallman, Nordic AK (85 kg)

Skateboard
Mikaela Andersson, Gothenburg Slalom Skaters (rak slalom)
Viking Hadestrand, Gothenburg Slalom Skaters (specialslalom, h)
Therese Redman, Subsurfers Högdalen IF/highvalley (specialslalom, d)

SÖNDAG 3 juli

Beachvattenpolo
Järfälla, dam
Linköping 1, herr

Brottning
Fardin Anosheh, BK Atlas (fri stil 125 kg)
Moshtaba Habibi, BK Envig (fri stil 57 kg)
Latif Khayri, BK Athén (fri stil 61 kg)
Beknazarali Zhakypov, Motala ABK (fri stil 65 kg)
Nonuz Omarov, Motala ABK ( fri stil 70 kg)
Bilal Omarov, Västerås BK (fri stil 74 kg)
Naib Ilalaldayev, Husums IF BK (fri stil 86 kg)
Albin Frid, East IF Norrköping (fri stil 97 kg)

Discgolf
Sofie Sandström, Stungsunds DGC (open dam)
Anders Swärd, Westerviks IFT (open herr)

Fridykning
Sofia Tapani, Juniordykarna Göteborg (dynamisk apnea med fenor, d)
Hans Fogelberg, Juniordykarna Göteborg (dynamisk apnea med fenor, h)

Kanotpolo
Isbrytarna Luleå KF, damer
Linköping KK, herrar

Motorcross Sprint
Ponuts Jönsson, Sösdala MK

Olympisk skeet (lerduveskytte)
Stefan Nilsson, Trelleborgs Jaktskytteklubb, h
Trelleborgs Jaktskytteklubb (lag)

Orienteringsskytte
Cajsa Grape, Dalregementets IF (masstart dam)
Martin Jansson, Häverödals SK (masstart herrar)

Rodd
Anna Winnberg, Jessica Gunnarsson, Therese Jönsson, Annie Holmström, Hanna Larsson, Bea Persson, Emma Karlsson, Moa Johansson, Edvin Persson, Halmstads GRF (8 med styrman,d)
Hans Augustsson; Krister Jonsson, Jonathan Engström, Oscar Claesson, Karl Ståhlberg, Jan Kettil, Roger Johansson, Per Lövsenger, Ulla Hellén, Öresjö SS (8 med styrman,h)
Moa Johansson, Emma Karlsson, Halmstads GRF (dubbelsculler,d)
Arash Arastoupour, Haidar Rasheid, Stockholms RF (dubbelsculler,h)
Rasmus Melin, Henrik Winnberg, Tobias Karlsson, Fredrik Klintfors, Halmstads GRF (enkelårad dubbel,h)
Jörgen Nilsson, Magnus Thompsson, Mölndals RK (enkelårad dubbel,h)
Ebba Einarsson, Lovisa Wallin, Sascha Andersson, Annie Svensson, Falkenbergs RK (sculler 4, d)
Joakim Lindberg, Joakim Swahn, Mikael Werner, Thony Boström, Vänersborgs RK (sculler 4, h)
Lovisa Claesson, Öresjö SS (singelsculler, d)
Dennis Gustavsson, Höganäs RF (singelsculler, h)
Ahmet Rapi, Hammarby Rodd (singelsculler lättvikt, h)

Roller Derby
Crime City Rollers (lag)

Rugby
Exiles Ladies (rugby 7's, d)
Enköping RK (rugby 7's, h)

Rullstolstennis
Niclas Rodhorn, Solna TK (singel, h)
Eric Löf/Isak Salomonsson, Tabergsdalens TK / Westerviks TK (open dubbel)

Segling
Björn Sandberg,  Linnea Pettersson, Jollekappseglarna Västerås (sprint)

Simning
Michelle Coleman, Spårvägen Simöfrening (100 m ryggsim, d)
Agnes Kramer, Falkenbergs Simklubb (100 m ryggsim para, d)
Victor Johansson, Jönköpings Simsällskap (400m frisim, h)
Jaqueline Hippi, Simklubben Neptun (400m medley, d)
Johannes Skagius, Sundsvalls Simsällskap (50m bröstsim, h)
Sarah Sjöström, Södertörns Simsällskap (50m frisim, d)
Maja Reichard, Spårvägen Simförening (50m frisim para, d)
Jesper Björk, Helsingborgs Simsällskap (50m ryggsim, h)
Tobias Klasson, Säffle Simsällskap (50m ryggsim para, h)
Helsingborgs IF (4x100m medley, h)
Spårvägen SF (4x100m frisim, d)

Truppgymastik
Örebro GF KIF (d)
KFUM (h)
Örebro GF KIF (mixed)

Tyngdlyftning
Terese Karlsson, Gävle KK (+90kg, d)
Ida Åkerlund, Falu AK( 75 kg, d)
Paula Junhov Rindberg, Stockholms AK (90 kg, d)
Stefan Ågren, Fyshuset (+105 kg, h)
Viktor Ögren, Väsby AK (105 kg, h)
Robert Berg, Fyshuset (94 kg, h)

MÅNDAG 4 juli

Aquabike(jetski)
Samuel Johansson, Orust Jetski Klubb (sittande -runabout GP4)
Marcus Engvall, Gävle Jet Racing Club (ståedne – ski GP3)

Bowling
Filippa Persson, BK Femtionian (d)
Mattias Wetterberg, Team Pergamon BC (h)

Boxning
Lise Sandebjer, Bk Örnen (51kg, d)
Helena Envall, IF Linnea (54kg, d)
Linda Larsson, IK Ymer (57 kg, d)
Ali Yusefi, Hammarby IF (60 kg, d)
Stephanie Thour, BK Värend (64 kg, d)
Marianne Ahlborg, Vänersborgs BK (69 kg, d)
Erica Martinsson, Bulldog Training Center (81 kg+, d)
Yohannes Berhane, IF Linnea (64 kg, h)
Adolpe Sylva, Halmstads BS (69 kg, h)
Mariusz Gnas, IF Linnea (75 kg, h)
Dennis Kauffer, IF Linnea (81 kg, h)
Micha Tabagona, Stockholms AIF (91 kg, h)
Zvonimir Kralj, Redbergslids BK (91kg+, h)

Frisbee Allround
Annelie André, KFUM Norrköping (discgolf, d)
Tomas Burvall, Bollnäs FDC (discgolf, open)

Radiostyd bilsport
David Ronnefalk, Karlskrona MRK (electric offroad skala 1/8)

Simning
Jennie Johansson, Simklubben Neptun (100 m bröstsim, d)
Maja Richard, Spårvägen Simförening (100 m bröstsim para, d)
Jesper Jonsson, Södertörns Simsällskap (100m fjärilsim, h)
Petter Fredriksson, Malmö Kappsimningsklubb (200m ryggsim, h)
Hanna Eriksson, Jönköpings Simsällskap (400 m frisim, d)
Sarah Sjöström, Södertörns Simsällskap (50m fjärilsim, d)
Lina Watz, Karlstads Simsällskap (50m fjärilaim para, d)
Christoffer Carlsen, Helsingborgs Simsällskap (50m frisim, h)
Tobias Klasson, Säffle Simsällskap (50m frisim para, h)
Victor Johansson, Jönköpings Simsällskap (800m frisim, h)
Helsingborgs Simsällskap (4x100m medley, d)

Styrkelyft
Jenny Adolfsson, Sundbybergs TK (63kg, d)
Alexander Eriksson, Sundbybergs TK (74kg, h)

Thundercat
Mikael Andersson/Jonas Bäcklund (dubbel – P750 Pro Stock)

Trampolin
Lina Sjöberg, Uppsala Gymnastikförening (DMT, d)
Jonas Nordfors, Upplands Väsby Gymnastikklubb (DMT, h)
Hanna Rydén, Upplands Väsby Gymnastikklubb (individuell, d)
Jonas Nordfors, Upplands Väsby Gymnastikklubb (individuell, h)
Hanna Rydén, Upplands Väsby Gymnastikklubb (synkroniserad, d)
Lina Sjöberg, Uppsala Gymnastikförening (synkroniserad, d)
Jonas Nordfors, Upplands Väsby Gymnastikklubb (synkroniserad, h)
Måns Åberg, Upplands Väsby Gymnastikklubb (synkroniserad, h)

Vattenskidor
Lisa Francke, Bromölla VSK (open hopp, d)
Felix Blomqvist, Nora VSK (open hopp, h)
Lisa Francke, Bromölla VSK (open kombinerat, d)
Jakob Bogne, Nyköpings VSK (open kombinerat, h)
Linnéa Cederquist, Lida VSK (open slalom, d)
Johan Efverström, SWE VSK (open slalom, h)
Jennifer Tafvander, Skags VSK (open trick, d)
Felix Blomqvist, Nora VSK (open trick, h)
Elsie Antonsson, Varberg VSK (Slalom funk)
Elsie Antonsson, Varberg VSK (trick funk)
Nyköpings VSK (lag)

TISDAG 4 juli

Bangolf
Wilma Harrysson, Jasmin Hansson, Josefin Hansson, Asarums BGK (lag, d)
Sebastian Ekängen, Fredrik Tagesson, Ulf Kristiansson, Skoghall BGK 1 (lag, h)
Annelie Lundell, Malmö BGK (slagspel, d)
Alexander Dahlstedt, Tantogårdens BGK (slagspel, h)

Boule
Jessica Johansson, Coccinellle PC (precisionskytte, d)
Patric Larsson, BK Strand Hjo (precisionskytte, öppen)

Cykel
Ida Erngren, Team Crescent D.A.R.E.CK (kortdistans, d)
Hannes Bargström Frisk, Ryska Posten SK (kortdistans, h)

Frisbee allround
Niloofar Mosavar Rahmani, KFUM Norrköping (SDF dam)
Anton Kappling, KFUM Linköping (SDF Open)

Rullskidor
Linn Sömskar, IFK Umeå (masstart 15km, d)
Karl-Johan Westberg
, Borås SK (masstart 20km, h)

Simning
Erik Persson, Kungsbacka Simsällskap (100m bröstsim, h)
Karl Forsman, Simklubben Ägir (100m bröstsim para, h)
Louise Hansson, Heslingborgs Simsällskap (100m frisim, d)
Maja Reichard, Spårvägen Simförening (100m frisim para, d)
Emma Sundstedt, Spårvägen Simförening (1500m frisim, d)
Hanna Eriksson, Jönköpings Simsällskap (200m fjräilsim, d)
Adam Paulsson, Simklubben Elfsborg (200m frisim, h)
Louise Hansson, Helsingborgs Simsällskap (200m medley, d)
Simon Sjödin, Simklubben Neptun (200m medley, h)
Helsingborgs Simsällskap (4x100 m frisim, h)

Styrkelyft (klassiskt)
Damir Trokic, Kalmar AK (120kg, h)
Karolina Arvidson, Örebro KK (57kg, d)
Thomas Wulffeld, Sundsvalls AK (59 kg, h)
Eddie Berglund, Fyshuset Gävle (66kg, h)
Amelia Maurtizon, Östersunds AK (72kg, d)

Tennis
Cornelia Lister, Karen Barritza, Mathilda Malm, Fair Play TK (lag, d)
Isak Arvidsson, Pablo Figueroa, Filip Bergevi, Fair Play TK (lag, h)

ONSDAG 5 juli

Bangolf
Felicia Vikström, Uppsala BGK (matchspel, d)
Mangus Mårtensson, Skellefteå Bangolfklubb (matchspel, h)

Frisbee allround
Frida Högberg, KFUM Norrköping (DDC, d)
Annelie André, KFUM Norrköping (DDC, d)
Thomas Palmér, Linköpings Unika Frisbee Sällskap -LUFS (DDC, open)
Peter Karlsson, Linköpings Unika Frisbee Sällskap -LUFS (DDC, open)
Annelie André, KFUM Norrköping (fristil, d)
Frida Högberg, KFUM Norrköping (fristil, d)
Joakim Arveskär, KFUM Norrköping (fristil, open)
Stefan Karlsson, LUFS (fristil, open)
Niloofar Mosavar Rahmani, KFUM Norrköping (längd, d)
Tobias Lundberg, Westervik Discgolf-WIFT (längd, open)

Handigolf
Matilda Jonsson, Karlstads Golfklubb (d)
Niklas Viktor, Hinton Golf Club (h)

Rullskidor
Linn Sömskar, IFK Umeå (spring, d)
Karl-Johan Westberg, Borås SK (sprint, h)

Simhopp
Daniella Nero, Jönköpings SS (3m, d)
Johan Sandell, Stockholmspolisens IF simhopp (höga hopp, h)

Simning i öppet vatten
Emma Rotstam, Järfälla Simsällskap (5000m, d)
Kristian Kron, Helsingborgs Simsällskap (5000m, h)

Styrklelyft(klassiskt)
Jonathan Söderling, Södra SK (83kg, h)
Emelie Pettersson, Södertälje AK (84kg+, d)
Jimmy Karlsson, Sommarhemmet KSK (93kg, h)
Stina Åkemalm, Malmbergets AIF (47kg, d)
Laura Savolainen, Södra SK (52kg, d)

Triathlon
Annie Thorén, Motala Triathlon Club (individuell sprint, d)
Gabriel Sandör, IK NocOut.se (individuell sprint, h)
Terrible Tuesdays Triathlon Club (mixstafett 4x1)

TORSDAG 6 juni

Backe crosskart
Markus Andersson, MK Kopparberg (crosskart 25o cc)
Mattias Andersson, MK Kopparberg (crosskart 650 cc)
Linus Östlund, Finnskoga MK (Xtreme)

Backe MC
Mikael Wedegård, Teknis MC (MC sidovagn)
Jesper Sundén, Östhammars MK (MC Solo)

Backe rally/rallycross
Jimmy Holmkvist, Gestrike Racing Team (rallybilar 2wd)
Mattias Adielsson, Göteborgs MF (rallybilar 4wd)
Andreas Israelsson, Vansbro MK (rallycross supernationell 2400 cc/Touring Car 2wd)

Frisbee Allround
Niloofar Mosavar Rahmani, KFUM Norrköping (d)
Frida Högberg, KFUM Norrköping (discathon, d)
Jonathan Brandtberg, KFUM Norrköping (discathon, open)
Tomas Burvall, Bollnäs FDC (open)
Niloofar Mosavar Rahmani, KFUM Norrköping (precision, d)
Mikael Hansson, Bollnäs FDC (precision, open)

Gång
Anders Hansson, SK Svängen (10 000m, h)
Monica Svensson, Växjö AIS (5000m, d)

Simhopp
Frida Källgren, Malmö KK (1m, d)
Max Burman, Jönköpins SS (3m, h)

Styrkelyft (klassiskt)
Adam Luotonen, Jönköpings SK (105kg, h)
Kim Gustafsson, Lessebo SK (120kg+, h)
Clara Fridén, Borlänge AK (84kg, d)

Wakeboard
Johan Wikström, Nynäshamn WK (båt, h)
Caroline Djupsjö, Lida VSK (båt, d)
Melanie Staff, Västerås KP (kabel, d)
William Klang, Västerås KP (kabel, h)

Fredag 7 juli

Cricket
Huddinge CC

Simhopp
Johan Sandell, Stockholmspolisens IF (1m, h)
Isabelle Svantesson, Stockholmspolisens IF (Höga hopp, d)

Gång
Anatole Ibanez, Eskilstuna FI (20 km,h)
Monica Svensson, Växjö AIS,(10 km,d)

Styrkelyft
Sophia Waldemarsson, Helsingborgs AK HAK(bänkpress 52-kilosklassen,d)
Karolina Arvidsson,Örebro KK (bänkpress 57-kilosklassen,d)
Jenny Adolfsson, Sundbybergs TK, bänkpress, 63-kilosklassen,d)
Annika Zelander,Växjö AK, (bänkpress, 72-kilosklassen,d)
Eddie Berglund,Fyshuset Gävle (bänkpress 66-kilosklassen,h)
Christian Hedman,Pure Power (bänkpress 74-kilosklassen,h)
Adam Jakobsson,Malå AK (bänkpress 120-kilosklassen,h)
Clara Fridén,Borlänge AK (bänkpress 84-kilosklassen,d)
Emelie Pettersson,Södertälje AK(bänkpress 84+-kilosklassen,d)
Josef Eriksson,
Örebro KK (bänkpress 93-kilosklassen,h)
Rikard Jansson,Säffle AK (bänkpress 83-kilosklassen,h)
Adam Loutonen,Jönköping SK (bänkpress 105 kilosklassen,h)
Jan Lundberg Umeå Power (bänkpress 120+ -kilosklassen,h)

Friidrott
Frida Södermark, Tjalve IF, (löpning 100 km,d)
André Rangelind
, IF Göta Karlstad (löpning 100 km,h)
Spårvägens FK, (Lag-SM,d)
Hässelby SK, (Lag-SM,h)

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer