Mörk framtid för svensk tennis – men tränarsidan gör succé

Uppdaterad
Publicerad

Elias Ymer, 161 och Johanna Larsson 56:a på rankingen. Det är verkligheten för svensk tennis i dag. Ingen svensk manlig spelare topp 100, men på tränarsidan ser det betydligt ljusare ut. Där är det något som har hänt. ”Svensk står för något strukturerat och seriöst och det är det många som söker”, säger före detta tennisspelaren Thomas Enqvist till SVT Sport.

Murray, Federer, Wawrinka, Sjarapova, Monfils och Cilic. Stjärnspelare som alla tränas eller har tränats av svenska framgångsrika coacher.

– I och med att vi var ett gäng spelare som spelade förut så är det ett ganska normalt steg från att vara en bra spelare till att bli tränare. Sedan tror jag att svensk tennis står för något. Det är väldigt strukturerat och väldigt seriöst och det är nog väldigt attraktivt hos spelare som söker den typen av struktur, säger Thomas Enqvist och fortsätter.

– Sedan är det betydligt större team runt en spelare idag än förr och då tror jag att det är viktigt att det är en stark ledare i det teamet och det tror jag vi i Sverige är väldigt bra på.

Framgångsrika svenska coacher väljer nästan alltid utländska spelare. Bland annat har Jonas Björkman tränat både Andy Murray och Marin Čilić.

– Om du får chansen att träna Manchester United kanske det är roligare än att vara tränare i allsvenskan , säger före detta tennisspelaren och tränaren Thomas Enqvist till SVT Sport.

Storhetstid efter Borg

1972 – året då Björn Borg, en av världens bästa tennisspelare genom tiderna, fick sitt genombrott. Och efter Borg följde en enorm storhetstid för svensk tennis.

Året efter Björn Borgs avsked 1981 kom 17-årige Mats Wilanders sensationella vinst i Franska Mästerskapen – och efter det följde genombrott på genombrott:

Stefan Edberg, Anders Järryd, Joakim Nyström, Henrik Sundström, Mikael Pernfors, Jonas Svensson, Magnus Gustafsson och Mats Wilander.

På 1980-talet var Sverige giganten i världstennisen. Svensk tennis höll sig sedan fortsatt stark under 90-talet och en bit in på 2000-talet via Thomas Johanssons seger i Australian Open, Jonas Björkmans framgångar, Thomas Enquist, Magnus Norman, också vår senaste toppspelare – Robin Söderling.

Men vad hände sen?

Thomas Enqvist var som bäst rankad fyra och blev Davis Cup-kapten efter den avslutade karriären.

– Det är en kombination av olika saker. Vi hade exempelvis oflyt i och med att Robin (Söderling) fick lägga av tidigt. Hade han spelat hade vi åtminstone haft en spelare topp tio i världen, säger före detta tennisspelaren och tränaren Thomas Enqvist och fortsätter.

– Sedan finns det talanger i dag som kanske inte väljer tennisen lika självklart som det var på min tid när jag växte upp. De som var bäst på idrott valde tennis för att det var det hetaste och coolaste, så jag tror att vi behöver de här fixstjärnorna.

Svenska tennistränare

Jonas Björkman, Andy Murray, SCO

Jonas Björkman, Marin Čilić, CRO

Stefan Edberg och Peter Lundgren, Roger Federer SUI

Magnus Norman, Stan Wawrinka, SUI

Thomas Högstedt, Maria Sjarapova, RUS

Mikael Tillström, Gaël Monfils, FRA

Magnus Tideman, Thomas Johansson, SWE

Thomas Johansson, Caroline Wozniacki, DEN

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.