Foto: Bildbyrån

Guide: Så avgörs ungdoms-OS

Uppdaterad
Publicerad

2016 tog Sverige fem medaljer, varav tre guld under vinterupplagan ungdoms-OS. Nu jagar svenskarna nya framgångar när ungdomsspelen går av stapeln i Lausanne, Schweiz mellan den 10 och 22 januari.

Hur tävlar svenskarna?

Fredag 10 januari:
10.15: Alpint, Super-G (flickor), Hanna Aronsson, Wilma Marklund, Emma Sahlin.
13.30: Alpint, Super-G (pojkar), Oskar Gillberg, Adam Hofstedt, Lukas Ermeskog
17.30: Ishockey, 3x3 gruppspel (p), Grå (Lukas Swedin) – Blå
18.00: Curling, gruppspel (mix), Japan-Sverige
20.30: Ishockey, 3x3 gruppspel (f), Grå (Sofie Van Dueren)-Blå

Lördag 11 januari:
09.00: Ishockey, 3x3 gruppspel (p), Gul-Grå (Lukas Swedin)
10.30: Alpint, kombination (slalom) (p), Oskar Gillberg, Lukas Ermeskog, Adam Hofstedt
10.30: Skidskytte, 10 km (f), Klara Andersson, Sara Andersson, Wilma Björn
12.00: Ishockey, 3x3 (f), Gul-Grå (Sofie Van Dueren)
12.30: Alpint, kombination (slalom) (f), Emma Sahlin, Hanna Aronsson Elfman, Wilma Marklund
13.30: Skidskytte 12,5 km (p), Oscar Andersson, Victor Berglund, Fabian Hermansson
17.30: Ishockey, 3x3 gruppspel (p), Vit-Grå (Lukas Swedin)
18.00: Curling, Gruppspel (mix), Sverige-Italien
20.30: Ishockey, 3x3 gruppspel (f), Vit-Grå (Sofie van Dueren)

Söndag 12 januari:
10.00: Alpint, Storslalom åk 1 (f), Emma Sahlin, Hanna Aronsson Elfman, Wilma Marklund
10.30: Ishockey, 3x3 gruppspel  (p), Röd-Grå (Lukas Swedin)
10.30: Skidskytte, Singemixstafett
12.45: Alpint, Storslalom åk 2 (f), Emma Sahlin, Hanna Aronsson Elfman, Wilma Marklund
13.30: Ishockey, 3x3 gruppspel (f), Röd-Grå (Sofie Van Dueren)
14.00: Curling, gruppspel (mix), Tjeckien-Sverige
16.00: Ishockey, 3x3 gruppspel (p), Grå (Lukas Swedin)-Grön
19.00: Ishockey, 3x3, gruppspel (f), Grå (Sofie Van Dueren)-Grön

Måndag 13 januari:
09.00: Ishockey, 3x3 gruppspel (p), Grå (Lukas Swedin)-Svart
10.00: Curling, Gruppspel (mix), Lettland-Sverige
10.00: Alpint, Storslalom åk 1 (p), Adam Hofstedt, Lukas Ermeskog, Oskar Gillberg
12.00: Ishockey, 3x3 gruppspel (f), Grå (Sofie Van Dueren)-Svart
12.45: Alpint, Storslalom åk 2 (p), Adam Hofstedt, Lukas Ermeskog, Oskar Gillberg
16.00: Ishockey, 3x3 gruppspel (p), Orange-Grå (Lukas Swedin)
19.00: Ishockey, 3-3 gruppspel (f), Orange-Grå (Sofie Van Dueren)

Tisdag 14 januari:
09.30: Alpint, slalom åk 1 (f), Emma Sahlin, Hanna Aronsson Elfman, Wilma Marklund
10.30: Skidskytte, Sprint (p), Oscar Andersson, Victor Berglund, Fabian Hermansson
11.00: Alpint, slalom åk 1 (p), Adam Hofstedt, Lukas Ermeskog, Oskar Gillberg
12.00: Ishockey, 3x3 semfinal 1 (Ev. svenskt deltagande)
13.30: Skidskytte, Sprint (f), Klara Andersson, Sara Andersson, Wilma Björn
13.45: Alpint, slalom åk 2 (f), Emma Sahlin, Hanna Aronsson Elfman, Wilma Marklund
14.00: Curling, gruppspel (mix), Sverige-USA
15.00: Alpint, slalom åk 2 (p), Adam Hofstedt, Lukas Ermeskog, Oskar Gillberg

Onsdag 15 januari:
10.00: Curling kvartsfinaler (ev. svenskt deltagande)
10.30: Skidskytte, Mixstafett
11.00: Alpint, lagtävling i parallellslalom
12.00: Ishockey, 3x3 (f,p), bronsmatch (ev. svenskt deltagande)
13.30: Ishockey, 3x3 (f,p), finaler
14.00: Curling, semifinaler (ev. svenskt deltagande)

Torsdag 16 januari:
12.00: Curling, bronsmatch och final

Fredag 17 januari:
17.00: Ishockey, gruppspel (f), Sverige-Slovakien

Lördag 18 januari:
09.30: Freeski, Slopestyle (f), Jennie-Lee Burmansson, Wilma Johansson
10.00: Curling, omgång 1 (Mixdubbel), (ev. svenskt deltagande)
11.00: Längdskidor, längdskidcross (f,p), Tove Ericsson, Märta Rosenberg, Edvin Anger, Albin Åström
11.00: Ishockey, gruppspel (f), Tyskland-Sverige
14.00: Curling, omgång 2 (mixdubbel), (ev. svenskt deltagande)
18.00: Curling, omgång 3 (mixdubbel), (ev. svenskt deltagande)

Söndag 19 januari:
09.30: Freeski, Slopestyle (p), Melvin Morén, Martin Nordqvist
09.30: Snowboard, Slopestyle (p), William Marthisen
10.00: Curling, omgång 4 (mixdubbel), (ev. svenskt deltagande)
11.00: Freeski, Skicross (f,p), Alice Fortkord, Lia Nilsson, Erik Wahlberg, Fredrik Nilsson
12.00: Längdskidor, Sprint fristil (f,p), Tove Ericsson, Märta Rosenberg, Edvin Anger, Albin Åström
14.00: Curling, omgång 5 (mixdubbel), (ev. svenskt deltagande)
14.00: Kälksport, Skeleton (f), Paulina Ewald Gröndal, Lovisa Ewald
Curling, omgång 6 (mixdubbel), (ev. svenskt deltagande)

Måndag 20 januari:
09.30: Snowboard, Big air-kval (p), William Mathisen
10.00: Curling, omgång 7 (mixdubbel), (ev. svenskt deltagande)
11.00: Ishockey, semifinal (f), (ev. svenskt deltagande)
12.30: Kälksport, Monobob (p), Theodor Lööv von Hage
14.00: Curling, omgång 8 (mixdubbel), (ev. svenskt deltagande)
17.00: Ishockey, semifinal (f), (ev. svenskt deltagande)
18.00: Curling, omgång 9 (mixdubbel), (ev. svenskt deltagande)

Tisdag 21 januari:
09.30: Freeski, Big air-kval (f), Jennie-Lee Burmansson, Wilma Johansson
10.00: Curling, omgång 10 (mixdubbel), (ev. svenskt deltagande)
11.00: Freestyle, Skid-/snowboardcross (mix), (ev. svenskt deltagande)
11.00: Längdskidor, 5 km klassisk (f), Tove Ericsson, Märta Rosenberg
13.00: Längdskidor, 10 km klassisk (p), Edvin Anger, Albin Åström
13.30: Curling, omgång 11 (mixdubbel), (ev. svenskt deltagande)
17.00: Ishockey, bronsmatch (f), (ev. svenskt deltagande)
18.00: Curling, omgång 12 (mixdubbel), (ev. svenskt deltagande)
20.00: Ishockey, final (f), (ev. svenskt deltagande)

Onsdag 22 januari:
09.30: Freeski, Bif air-finaler (f,p), (ev. svenskt deltagande)
09.30: Snowboard, Big air-final (p), (ev. svenskt deltagande)
09.30: Curling, semifinal (mixdubbel), (ev. svenskt deltagande)
13.30: Curling, bronsmatch och final (mixdubbel), (ev. svenskt deltagande)

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer