Vintersportstjärnorna: Teodor Peterson, Charlotte Kalla, Stina Nilsson, Frida Hansdotter, André Myherer, Hanna Öberg, Sebastian Samuelsson och Sandra Näslund.

Så sänds Vinterstudion 2018/2019 – dag för dag

Publicerad

Vinterstudion sänds denna säsong hela 19 helger. Totalt blir det över 230 timmar vintersport i Vinterstudion denna säsong, med bland annat världsmästerskapen i alpint, längdskidor och skidskytte. Här är programmet – helg för helg.

Programmet omfattar endast vintersport som sänds inom ramen för Vinterstudion och kompletteras och justeras efter hand. Sändningstider kommer i en guide som publiceras vecka för vecka.

17-18 november

Längdskidåkning: Bruksvallarna
Internationell tävling som utgör genrep inför världscup-premiären.
Lördag: 10 km damer + 15 km herrar, klassisk stil
Söndag: Sprint, fristil, damer och herrar

Alpint: Världscupen i Levi, Finland
Lördag: Slalom damer
Söndag: Slalom herrar

Programledare:
André Pops
Expert i studion: Johanna Ojala, Maria Pietilä-Holmner
Kommentatorer längd: Jacob Hård och Anders Blomquist
Kommentatorer alpint: Johan Ejeborg och Tobias Hellman


24-25 november

Längdskidåkning: Världscupen i Ruka, Finland
Lördag: Sprint, damer och herrar, klassisk stil
Söndag: 10 km damer + 15 km herrar, klassiskt

Programledare: Yvette Hermundstad
Expert i studion: Maria Pietilä-Holmner
Kommentatorer: Jacob Hård och Anders Blomquist

1-2 december

Längdskidåkning: Världscupen i Lillehammer, Norge
Lördag: 10 km damer + 15 km herrar, fristil
Söndag: 10 km damer + 15 km herrar, jaktstart i klassisk stil

Skidskytte: Världscupen Pokljuka, Slovenien
Söndag: Mixstafett

Programledare: André Pops
Experter i studion: Johanna Ojala och Björn Ferry
Kommentatorer längdskidor: Jacob Hård och Anders Blomquist
Kommentatorer skidskytte: Ola Bränholm och Björn Ferry

8-9 december

Längdskidåkning: Världscupen i Beitostölen, Norge
Lördag: 15 km damer, 30 km herrar, fristil
Söndag: Stafett damer och herrar

Alpint: Världscupen i St Moritz och Val d'Isère

Lördag: Super-G, damer, St Moritz
Söndag: Slalom, herrar Val d'Isère

Skidskytte: Världscupen i Pokljuka, Slovenien
Lördag: Sprint, damer
Söndag: Jaktstart, herrar

Programledare: André Pops
Expert i studion: Helena Ekholm
Kommentatorer längdskidor: Niklas Nord och Mathias Fredriksson
Kommentatorer alpint: Johan Ejeborg och Tobias Hellman, Björn Fagerlind och Pernilla Wiberg
Kommentatorer skidskytte: Ola Bränholm och Björn Ferry


15-16 december

Längdskidor: Världscupen i Davos, Schweiz
Lördag: Sprint i fristil, damer och herrar
Söndag: 10 km, damer, fristil

Alpint: Världscupen i Val d'Isère, Val Gardena och Alta Badia
Lördag: Störtlopp damer i Val d'Isère, störtlopp herrar i Val Gardena
Söndag: Super-G damer i Val d'Isère, storslalom herrar Alta Badia

Skidskytte: Världscupen i Hochfilzen, Österrike
Lördag: Jaktstart damer
Söndag: Stafett damer och herrar

Programledare: Yvette Hermundstad
Expert i studion: Pernilla Wiberg, Helena Ekholm
Kommentatorer längdskidor: Jacob Hård och Anders Blomquist
Kommentatorer alpint:
Johan Ejeborg och Tobias Hellman, Björn Fagerlind och Pernilla Wiberg
Kommentatorer skidskytte: Ola Bränholm och Helena Ekholm
 

22 december

Alpint: Världscupen i Courchevel och Madonna di Campiglio
Slalom, damer i Courchevel samt slalom herrar i Madonna di Campiglio

Skidskytte: Världscupen i Nove Mesto, Tjeckien
Jaktstart damer och herrar

Skicross: Världscupen i Innichen, Italien
Damer och herrar

Programledare: Yvette Hermundstad
Experter i studion: Björn Ferry, Tobias Hellman
Kommentatorer alpint: Johan Ejeborg och Tobias Hellman, Björn Fagerlind och Pernilla Wiberg
Kommentatorer skidskytte: Lotta Fahlberg, Björn Ferry
Kommentatorer skicross: Björn Becksmo och Lars Lewén

29-30 december

Längdskidor: Tour de ski (Världscupen) i Toblach, Italien
Lördag:
Sprint, damer och herrar
Söndag: 10 km damer samt 15 km herrar, fristil

Alpint: Världscupen i Semmering och Bormio
Lördag: slalom damer, Semmering samt Super-G herrar, Bormio

Programledare: André Pops
Expert i studion: Johanna Ojala
Kommentatorer längdskidor: Jacob Hård och Anders Blomquist
Kommentatorer alpint: Björn Fagerlind och Tobias Hellman
 

1 januari

Längdskidor: Tour de ski (världscupen) i Val Mustair, Schweiz
Sprint i fristil, damer och herrar

Backhoppning: Världscupen Garmisch-Partenkirchen, Tyskland


Alpint: Parallellslalom i Oslo, Norge


Programledare: André Pops
Expert i studion:
Kommentator längdskidor:
Jacob Hård
Kommentatorer alpint:
Johan Ejeborg och Tobias Hellman
Kommentator backhoppning:
Peter Jonsson
 

5-6 januari

Längdskidor: Tour de ski (Världscupen) i Val di Fiemme, Italien
Lördag: 10 km klassiskt, masstart, damer samt 15 km klassiskt, masstart, herrar
Söndag: 9 km fristil (finalbacken), damer och herrar

Alpint: Världscupen i Zagreb, Kroatien
Lördag: Slalom damer
Söndag: Slalom herrar

Programledare: André Pops
Expert i studion:
Kommentator längdskidor:
Jacob Hård
Kommentatorer alpint: Johan Ejeborg och Tobias Hellman
 

12-13 januari

Alpint: Världscupen i Adelboden och St Anton
Lördag: Storslalom herrar Adelboden samt störtlopp damer i St Anton
Söndag: Slalom herrar i Adelboden samt Super-G damer i St Anton

Skidskytte: Världscupen i Oberhof, Tyskland
Lördag: Jaktstart damer och herrar
Söndag: stafett herrar

Längdskidor: Världscupen Dresden, Tyskland
Lördag: Sprint fristil, damer och herrar
Söndag: Sprintstafett, fristil, damer och herrar

Programledare: Yvette Hermundstad
Experter i studion:
Pernilla Wiberg, Mathias Fredriksson, Björn Ferry
Kommentator längdskidor:
Niklas Nord och Mathias Fredriksson
Kommentatorer alpint: Johan Ejeborg och Tobias Hellman, Björn Fagerlind och Pernilla Wiberg
Kommentatorer skidskytte: Lotta Fahlberg och Björn Ferry
 

19-20 januari

Längdskidor: Världscupen i Otepää, Estland
Lördag: Sprint i klassisk stil, damer och herrar
Söndag: 10 km klassiskt damer, 15 km klassiskt herrar

Skidskytte: Världscupen i Ruhpolding, Tyskland
Lördag: Stafett damer
Söndag: Masstart damer och herrar

Alpint: Världscupen i Cortina d'Ampezzo, Italien
Lördag: Störtlopp damer

Skicross: Världscupen i Idre
Lördag: Damer och herrar
Söndag: Damer och herrar

Programledare: André Pops
Expert i studion:
Tobias Hellman, Pernilla Wiberg
Kommentatorer längdskidor:
Niklas Nord och Mathias Fredriksson
Kommentatorer skidskytte: Ola Bränholm och Helena Ekholm
Kommentatorer alpint: Björn Fagerlind och Tobias Hellman, , Johan Ejeborg och Pernilla Wiberg
Kommentatorer skicross: Björn Becksmo och Lars Lewén
 

26-27 januari

Alpint: Världscupen i Garmisch-Partenkirchen och Kitzbühel
Lördag: störtlopp damer i Garmisch-Partenkirchen
Söndag: Slalom herrar i Kitzbühel

Längdskidor: Världscupen i Ulricehamn
Lördag: 10 km fristil damer samt 15 km fristil herrar
Söndag: Stafett damer och herrar

Skidskytte: Världscupen i Antholz, Italien
Lördag: jaktstart damer och herrar
Söndag: masstart damer och herrar


Programledare: Yvette Hermundstad
Expert i studion:
Pernilla Wiberg och Mathias Fredriksson
Kommentatorer längdskidor:
Jacob Hård och Anders Blomquist
Kommentatorer skidskytte: Ola Bränholm och Björn Ferry
Kommentatorer alpint: Björn Fagerlind och Pernilla Wiberg, Johan Ejeborg och Tobias Hellman
 

2-3 februari:

Alpint: Världscupen i Garmisch-Partenkirchen och Maribor
Lördag: Slalom damer i Maribor samt störtlopp herrar i Garmisch-Partenkirchen
Söndag: Alpint, storslalom herrar i Garmisch-Partenkirchen

Längdskidor: SM-veckan i Sundsvall
Lördag: Sprint, finaler damer och herrar
Söndag: Masstart damer 15 km samt masstart herrar 30 km

Bandy: VM i Vänersborg
Lördag: Final

Programledare: Yvette Hermundstad
Expert i studion:

Kommentatorer alpint: David Fjäll och Tobias Hellman, Björn Fagerlind och Pernilla Wiberg
 

9-10 februari

Alpint: VM i Åre
Lördag: Störtlopp herrar
Söndag: Störtlopp damer

Längdskidor: Världscupen i Lahtis, Finland
Lördag: Sprint, fristil, damer och herrar
Söndag: Sprintstafett, klassisk stil, damer och herrar

Programledare: André Pops
Expert i studion:

Kommentatorer alpint: Johan Ejeborg och Tobias Hellman,
Kommentator längdskidor: Jacob Hård och Anders Blomquist


16-17 februari

Alpint: VM i Åre
Lördag: Slalom damer
Söndag: Slalom herrar

Längdskidor: Världscupen i Cogne, Italien
Lördag: Sprint, fristil, damer och herrar
Söndag: 10 km klassiskt damer, 15 km klassiskt herrar

Programledare:
Expert i studion:

Kommentatorer alpint: Johan Ejeborg och Tobias Hellman
Kommentator längdskidor: Jacob Hård och Anders Blomquist


23-24 februari

Längdskidor: Tjejvasan samt VM i Seefeld, Österrike
Lördag: Tjejvasan samt VM, 15 km skiathlon damer, 30 km skiathlon herrar
Söndag: VM, sprintstafett damer och herrar

Alpint: Världscupen i Bansko och Crans-Montana
Söndag: Storslalom herrar i Bansko samt kombination i Crans-Montana

Backhoppning: VM i Seefeld, Österrike
Lördag: Stor backe (130)
Söndag:
Lagtävling i stor backe (130)

Programledare: André Pops
Expert i studion:
Johanna Ojala
Kommentatorer alpint: Johan Ejeborg och Tobias Hellman
Kommentator längdskidor: Jacob Hård och Anders Blomquist, Niklas Nord och Mathias Fredriksson
Kommentator backhoppning: Peter Jonsson


2-3 mars

Längdskidor: VM i Seefeld samt Vasaloppet
Lördag: 30 km fristil damer, masstart
Söndag: 50 km fristil herrar, masstart samt Vasaloppet
 

Alpint: Världscupen i Sotji samt Kvitfjell
Lördag: Störtlopp, damer i Sotji samt herrar i Kvitfjell

Nordisk kombination: VM i Seefeld, Österrike
Lördag: Lagtävling med 109-metersbacke och stafett 4x5 km.

Programledare: André Pops
Expert i studion:
Johanna Ojala, Mathias Fredriksson
Kommentatorer alpint: Björn Fagerlind och Tobias Hellman
Kommentator längdskidor: Jacob Hård och Anders Blomquist
 

9-10 mars

Skidskytte: VM i Östersund
Lördag: Sprint herrar
Söndag: Jaktstart damer och herrar

Längdskidor: Världscupen i Oslo, Norge
Lördag: 50 km klassiskt, masstart herrar
Söndag: 30 km klassiskt, masstart damer

Alpint: Världscupen i Kranjska Gora och Spindleruv Myln
Lördag: storslalom herrar i Kranjska Gora samt slalom damer i Spindleruv Myln
Söndag: Slalom herrar i Kranjska Gora

Programledare: Yvette Hermundstad
Experter:
Björn Ferry och Helena Ekholm
Kommentatorer alpint: Björn Fagerlind och Tobias Hellman, Johan Ejeborg och Pernilla Wiberg
Kommentator längdskidor: Jacob Hård och Anders Blomquist
Kommentator skidskytte: Ola Bränholm


16-17 mars

Alpint: Världscupen i Soldeau, Andorra
Lördag: Storslalom herrar, slalom damer
Söndag: Storslalom damer, slalom herrar

Längdskidor: Världscupen i Falun
Lördag: Sprint damer och herrar, fristil
Söndag: 10 km fristil, damer, samt 15 km fristil herrar

Skidskytte: VM i Östersund
Lördag: Stafett damer och herrar
Söndag: Masstart damer och herrar

Programledare: Yvette Hermundstad
Experter:
Björn Ferry och Helena Ekholm
Kommentatorer alpint: Johan Ejeborg och Pernilla Wiberg
Kommentator längdskidor: Jacob Hård och Anders Blomquist
Kommentator skidskytte: Ola Bränholm


23-24 mars

Skidskytte: Världscupen i Holmenkollen, Norge
Lördag: Jaktstart damer och herrar
Söndag: Masstart damer och herrar

Längdskidor: Världscupen i Quebec, Kanada
Lördag: 10 km masstart, klassisk stil, damer och herrar
Söndag: 15 km jaktstart, fristil, damer och herrar

Programledare:
Expert i studion:

Kommentatorer skidskytte: Lotta Fahlberg och Björn Ferry
Kommentator längdskidor: Jacob Hård och Anders Blomquist
 

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer