Gå direkt till textinnehållet
Åsa Edlund Jönsson intervjuas i Sportspegeln om Cas-beslutet kring OS och ryska åkare.

Javascript är avstängt

Javascript måste vara påslaget för att kunna spela video
Se Åsa Edlund Jönsson, generalsekreterare, när hon gästade Sportspegeln. Foto: Bildbyrån

SOK:s besked: ”Kommer stötta aktiva som säger nej till OS”

Uppdaterad
Publicerad

Den internationella idrottsdomstolen, Cas, har tagit ett beslut som öppnar för ryska åkare i vinter-OS 2026.

Svenska olympiska kommittén kommer att ställa sig bakom svenska aktiva som vill bojkotta mästerskapet.

– Vi kommer stötta en aktiv som säger nej till OS, säger Åsa Edlund Jönsson, generalsekreterare i SOK, i Sportspegeln.

Tidigare i veckan meddelade idrottens skiljedomstolen Cas att man ger Ryssland och Belarus rätt i sina överklagande av Fis-beslutet. Det innebär att individuella utövare ska få tävla så länge de uppfyller krav på neutralitet.

– Vi är inte förvånade men besvikna, säger Åsa Edlund Jönsson, generalsekreterare i SOK.

OS 2026

Beslutet innebär att ryska åkare kan tävla i vinter-OS 2026 under neutral flagg.

– Om vi tittar framåt mot OS så tror vi inte att det blir så många som kommer att delta. Vi räknar med 10-20 neutrala individuella utövare som kommer göra det och det är en tiondel jämfört med normala fall, säger SOK:s generalsekreterare.

Se Åsa Edlund Jönsson berätta om SOK:s syn på beslutet ovan.

Här är OS-idrottarna i Rysslands överklagan till Cas

Savelij Korosteljov, längdskidor

Lana Prusakova, freeski

Maria Travinitjeva, snowboard

Artiom Galunin, nordisk kombination

Jekaterina Tkatjenko, alpint

Daniil Sadreev, backhoppning

Utöver dessa sex har man även överklagat Fis beslut för sex idrottare som vill kvala in till Paralympics:

Alexej Bugaev, alpint

Varvara Vorontjichina, alpint

Anastasiia Bagagiin, längdskidor

Ivan Golubkov, längdskidor

Polina Novakovskija, längdskidor

Michail Slinkin, snowboard

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.

OS 2026

Mer i ämnet