Längdskidåkares normalvärde ligger på laktattröskeltestet ligger på 10–15 millimol.
När testet, som enkelt förklarat mäter mängden mjölksyra kroppen tål, genomfördes av längdtalangen Moa Lundgren inför vinterns tävlingar visade det sig att hon tål väldigt mycket.
Eller ja, extremt mycket.
”Jag har vetat att jag varit ganska bra”
20-åringen krossade det tidigare rekordet för både kvinnor och män, enligt vinstersportcentrum i Östersund där hon gjorde testet.
Lundgren noterade otroliga 24 millimol.
– Jag har vetat att jag varit ganska bra på det där, men jag visste inte att jag kunde komma upp i de där nivåerna. Det som är bra är att… när andra får ont och vill sluta, då verkar jag kunna fortsätta en lång tid till innan jag inser att det gör jävligt ont, säger Lundgren till Expressen.
Alpinåkare är normalt snäppet vassare än längdskidåkarna med testresultat mellan 15 och 20 millimol. Men inte denna gång.
– Folk brukar alltid prata om hur högt alpinisterna ligger i de där testerna och att vi längdskidåkare inte är på samma nivå. Men tydligen kan vi också!