Efter en bra start tappade han slag på det sjätte, tionde och 14:e hålet samtidigt som birdieputtarna inte gick i på de övriga hålen, och då försvann chansen att ta över förstaplatsen på världsrankingen från Tiger Woods.
Att han är nära att bli rankad som bäst i världen trots svajigt spel på senare tid tillskriver han förra säsongen.
– Det är ju så att jag vet att jag spelade bäst golf i världen under 4-6 månader i fjol. Att bli världsetta skulle vara som en bonus, säger han.
Tysken Martin Kaymer vann tävlingen med ett slag före amerikanen Jim Fury och två före spanjoren Sergio Garcia. Kaymer avslutade med en 71-rond.
-Jag spelade väldigt bra de första 14 hålen. Efter uppehållet (på grund av åska) tog jag en del felbeslut, säger Kaymer, som fick en dubbelbogey på det 15:e hålet.
Scott ny etta utan att spela
Jim Furyk har blivit tvåa, tvä veckor i rad nu,
–Jag har spelat riktigt bra. Självförtroendet är på topp. Lite besviken att vara så nära två veckor i följd men det har inte varit så att jag suttit på segern och blivit tvåa de här gångerna, så det känns inte så farligt.
Om Stenson var frustrerad så var inte världstvåan Adam Scott heller särskilt nöjd efter att ha missat chansen att ta över Woods position som etta för tredje veckan. Han gjorde en 73:a igår och var inte i närheten av den 16:e plats som hade behövts.
Nu verkar det som att det komplicerade världsrankingssystemet ändå kommer göra att Scott blir etta den 19 maj trots att han inte spelar Byron Classic nästa vecka.
Därmed bli han Australiens första världsetta sedan Greg Norman 1998.
–Det skulle vara en fin fjäder i hatten, säger Scott men menar att jakten på förstapositionen inte är hans huvudsakliga mål.
–Jag menar, om jag aldrig i karriären skulle bli nummer ett, skulle jag bli besviken, men jag skulle mycket hellre vinna US Open och inte vara etta alls idet här året.
–Det fanns ingen världsranking förr i tiden och de killarna vann en hel del majors och så minns man dem.