”The Room” är en av de sämsta filmer som någonsin gjorts och vars ofrivilliga komik i uruselt levererade repliker som ”anyway how's your sexlife” och ”Oh, hi Mark” gjort den till ett fenomen.
I år fyller filmen 20 och huvudrollen, som i originalet görs av manusförfattaren, producenten och regissören Tommy Wiseau, ska nu spelas av Bob Odenkirk.
”Detta är på riktigt. Det är sant. Och jag måste säga att jag gjorde mitt bästa för att sälja in varje replik, så äkta som jag kunde... och det var jätteroligt”, skriver skådespelaren på Twitter.
Har gett upphov till flera filmer
Filmen görs, enligt Slashfilm, för att samla in pengar till välgörande ändamål och har mestadels spelats in framför en green screen.
”The Room”-skådespelaren Greg Sestero (Mark) skrev boken ”The disaster artist” om filmens tillblivelse, som i sin tur blev en film av och med James Franco 2017.
2017 färdigställdes dokumentären ”Room full of spoons”, om Tommy Wiseau. Filmen har dock inte haft premiär eftersom dokumentärfilmarna har varit föremål för rättstvister både i Kanada och USA, då den stämts av sin huvudrollsinnehavare, som inte vill att hans bakgrund ska bli känd.