Bråk om utställningsnamn i Virserum

Uppdaterad
Publicerad

Nu stormar det i Småland. Igen. Och än en gång är det Virserums konsthall det blåser kring.

Kommunalrådet i Hultsfred och regionförbundet i Kalmar län tar offentligt avstånd från utställningen Från förälskelse till råknull, med verk av bland andra Marie-Louise Ekman och Helene Billgren. Utställningen ingår i ett större projekt som ska försöka ge en positiv bild till kärlek och erotik.

Regionförbundet menar att det nya namnet är onödigt grovt, med tanke på att man aktivt jobbar på att få till exempel skolelever att tänka på sitt språkbruk.

Konsthallen tänker dock inte ändra utställningens namn.

Förra året stormade det också kring konsthallen. Den gången gällde det utställningen Hata Sydkraft och Telia. Efter att lokala politiker reagerat kraftigt byttes namnet till Älska Sydkraft och Telia.

Kulturnyheterna

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.