Det högerextrema partiet Britain first har upprepade gånger brutit mot sajtens användarregler, skriver Facebook i ett uttalande som publicerades under onsdagen. Det bland annat genom publiceringar som initierat hatiska anti-muslimska kommentarer och budskap, rapporterar New York Times.
”Vi är en öppen plattform för alla idéer och politiska åsikter och förespråkar yttrandefrihet. Men åsikter kan och ska uttryckas utan hat”, skriver Facebook i sitt uttalande.
De båda ledarna av det högerextrema partiet, Paul Golding och Yayda Fransen, dömdes nyligen till fängelse för hatbrott. Det efter att de trakasserat människor på grund av deras tro.
”De har upprepade gånger postat innehåll designat för att initiera fientlighet och hat mot minoriteter och det har diskvalificerat deras sidor från våra tjänster”, skriver Facebook vidare i uttalandet.
Avslöjanden: Hat tillåts ligga kvar
I Sverige har frågan om hat som sprids på internet under de senaste månaderna kommit att diskuteras flitigt. Det efter en rad avslöjanden i Expressen och Dagens Nyheter som bland annat visat hur hat och olagligt material sprids på Youtube och Google och tillåts ligga kvar där – trots anmälningar och fällande domar.
I en intervju med SVT:s Aktuellt uttalade sig nyligen Googles juridiske chef, David Price, att en åtgärd Google nu vidtar är förbättrade sökalgoritmer för att förhindra spridning av hat på internet.
Trump delade klipp
I höstas delades tre klipp från British firsts företrädare Jayda Fransen på Donald Trumps Twitterkonto. Något som väckte stor ilska i omvärlden. Bland annat skrev Brendan Cox, make till den avlidna brittiska parlamentsledamoten Jo Cox, som mördades av en högerextrem gärningsman 2016, på Twitter:
”Trump legitimerar extremhögern i sitt eget land och nu försöker han göra samma med vårt. Han sprider hat som får konsekvenser och presidenten borde skämmas”