Få skådespelare har blivit så extremt förknippade med en rollfigur som Larry Hagman med JR Ewing. Den ondskefulle JR var omåttligt populär hos tv-tittarna. Men hur stor roll spelade Hagman i JR:s framgång? Ganska stor, tror filmjournalisten Gunnar Rehlin.
– Larry Hagman var ju ingen större skådespelare, men Dallas var den första tv-såpan så man tittade ju mycket. JR var ju den meste skurken på tv, ingen var så ondskefull. Jag tror att man hade rätt roll och en skådespelare som var perfekt för att göra rollen, med sina ögon och sitt illesinnande leende, säger han.
Hagman hittade sättet att spela skurk på ett underhållande sätt, menar filmrecensenten C-G Karlsson.
– Skådespelare säger ofta att det är roligare att spela skurk än att spela god. Och Hagman såg ut att ha väldigt roligt när han spelade skurk. Han såg inspirerad ut och det tror jag smittade. Han smidde sina onda planer med ett litet leende, säger han.
Hur stor var Larry Hagman?
– Han var ju en stor tv-stjärna, inte minst i Sverige. Han blev populär på ett udda sätt – eftersom han var en skurk, säger C-G Karlsson.
Dallas fick tv-såporna att blomstra. Det var den första såpan som hade intriger, sex och våld som lockade. Att ha med en karaktär som var så beräknande och ondskefull som JR var väldigt viktigt för Dallas, tror Gunnar Rehlin.
– Nu finns det så väldigt många onda män i tv-serier, då var han den ende. Jag har svårt att se någon annan som har gjort samma bestående intryck som han gjorde.
Tittade du mycket på Dallas?
– Ja, men till och med Ingmar Bergman tittade ju på Dallas, det var så fascinerande. Fortfarande säger folk när någonting oväntat händer i en film att ”hoppas att det inte var ett dusch-ögonblick”, efter den gången när Bobby dog och det sedan visade sig att det bara var en dröm och att han stått i duschen hela tiden, säger Gunnar Rehlin.
Hur minns du annars Larry Hagman?
– Jag satt på ett flygplan tillsammans med honom en gång och jag minns att han tyckte väldigt illa om tobaksrök. Så han hade med sig en liten handfläkt som han riktade mot människor som rökte, säger Gunnar Rehlin.