Inbrott på Kulturen i Lund

Uppdaterad
Publicerad

Silverföremål till ett värde av flera hundratusen kronor stals vid ett inbrott på Kulturen i Lund.

Vid ett inbrott på friluftsmuseet Kulturen i Lund i natt stals bland annat silverföremål. Stölden upptäcktes vid tvåtiden av en ordningsvakt.

Tjuvarna stal ett 70-tal föremål i silver och guld. Dessutom tog de med sig åtta andra föremål, som bägare och ljusstakar.

-Det handlar om värden på flera hundra tusen, säger Charlotte Åkerman, avdelningschef för samlingarna, till TT.

Tjuven eller tjuvarna uppges ha brutit sig genom en vägg på den byggnad på Kulturen som kallas Silverkammaren och på så sätt kommit rätt in i den monter där föremålen förvarades.

(TT)

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.